Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Anolis equestris - anolis kubański
Anolis equestris - anolis kubański
Acanthosaura capra - agama górska rogata*
Acanthosaura capra - agama górska rogata*

Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański

Polecany dla zaawansowanych
Gatunek opisał: Rok opisania: | Uwaga gatunek wymaga rejestracji! (Cites: Załącznik II Aneks UE: Aneks B)
Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański
Fot. 1 Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański


Polecany dla:

Zaawansowany

Nazwa łacińska:

Uromastyx acanthinura

Nazwa polska:

Biczogon afrykański

Nazwa niemiecka:

Nordafrikanischer Dornschwanz, Veränderlicher Schleuderschwanz

Nazwa czeska:

Trnorep skalni

Nazwa angielska:

North African Spiny-Tailed Lizard

Synonimy:

-

Wygląd:

Biczogon afrykański jest dużą, masywną jaszczurką. Głowa również jest masywna, trójkątna, pysk jest zaokrąglony. Oczy są koloru pomarańczowego. Ogon tego gada jest gruby, krótki (stanowi nieco ponad 1/3 długości całego ciała) oraz pokryty ułożonymi w rzędach ostrymi wyrostkami (brak autotomii). Łapy dość krótkie, dobrze umięśnione, natomiast palce są zakończone krótkimi, mocnymi pazurami. Ubarwienie różnorodne – od beżowego przez żółte do pomarańczowego, czasem z elementami barwy smolistej i zielonej. Grzbiet może być pokryty ciemnymi znaczeniami.

Dorasta do 40 cm długości.

Podgatunki:

  1. Uromastyx acanthinura acanthinura
  2. Uromastyx acanthinura nigerrima
  3. Uromastyx acanthinura werneri

Niektóre podgatunki otrzymały status odrębnego gatunku:
Uromastyx dispar i Uromastyx geyri

Występowanie:

Obszary pustynne północnej i północno-zachodniej Afryki (Tunezja, Algieria, Maroko Mauretania, Sudan, Egipt). Obszary zamieszkiwane przez Uromastyx acanthinura charakteryzują się bardzo niską roczną sumą opadów oraz bardzo wysokimi temperaturami.

Biotop:

Biczogon afrykański zamieszkuje kamieniste, porośnięte skąpą roślinnością. Obszary zamieszkiwane przez Uromastyx acanthinura charakteryzują się bardzo niską roczną sumą opadów oraz bardzo wysokimi temperaturami.

Długość życia:

W niewoli prawdopodobnie do około 20 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Biczogony należą do bardziej wymagających jaszczurek, po zakupie i wpuszczeniu do terrarium należy pozostawić ją w jak największym spokoju (im mniejszy kontakt z człowiekiem tym lepiej) Po pomyślnym zaaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu (może potrwać kilka tygodni) jaszczurka powinna zacząć się przyzwyczajać do obecności człowieka, stawać się ufna i łagodna (na tyle, że można ją brać bez większych obaw na ręce czy nawet pozwolić do spacerowania po pokoju czy trawniku w ciepłe i słoneczne dni (pod okiem właściciela). 

W odpowiednio dużym terrarium można połączyć ten stosunkowo łagodny gatunek z innymi jaszczurkami o podobnych rozmiarach, dość podobnym behawiorze oraz występujące na tych samych terenach. Najlepiej jest oczywiście nie łączyć z innymi gatunkami.

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

W najchłodniejszym miejscu ok. 30°C, średnio 33-40°C, a pod promiennikiem do 50°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień od 20 do 30%, a w nocy około 70%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 14 godzinny. Stosujemy UVB 10%.

Typ terrarium:

Pustynne

Żywienie:

Są to jaszczurki wszystkożerne, młode osobniki odżywiają się jednak głównie pokarmem zwierzęcym (odpowiedniej wielkości bezkręgowce) z wiekiem przechodząc głównie na pokarm roślinny. W naturze przyzwyczajone są do jedzenia wysuszonych części roślin, a ich silne szczęki pozwalają na rozgryzienie suchego ziarnka grochu. W niewoli w skład diety powinny wchodzić min. marchew, kiełki, kapusta pekińska, nasiona (np. prosa, lnu, grochu, fasoli, soczewicy i innych roślin motylkowatych). Bardzo dobrym pokarmem są liście i kwiaty Mniszka (Taraxacum sp.) oraz Koniczyny (Trifolium sp.) Raz na jakiś czas można podać pokarm zwierzęcy (mysiego noworodka, szarańczaka czy świerszcza) Każdy biczogon ma swoje indywidualne gusta i może odmawiać przyjmowania pewnego rodzaju pokarmu. Pokarm musi być wzbogacany o witaminy i minerały.

Wielkość terrarium:

150x60x60 cm

Terrarium:

Para tych jaszczurek powinna być trzymana w przestronnym terrarium o układzie horyzontalnym. Minimalne wymiary wynoszą 150/50/50cm. Wewnątrz terrarium powinny się znaleźć różnego rodzaju kamienie (z których formujemy groty), konary i korzenie. Wszystko układamy w ten sposób, żeby gady nie widziały się przez cały czas. Przy aranżowaniu wnętrza musimy pamiętać, że wszystkie konstrukcje muszą być stabilne, co przy gabarytach tej jaszczurki ma szczególne znaczenie. Groty i inne ciężkie przedmioty obowiązkowo muszą stać na dnie terrarium (nie na podłożu), dzięki czemu wyeliminujemy możliwość przygniecenia jaszczurki. Dla tego gatunku dobrym podłożem będzie piasek o miąższości minimum 15cm, co pozwoli gadom kopać. Podłoże powinno być zupełnie suche, co częściowo odwzoruje ich warunki naturalne. Biczogon afrykański pochodzi z gorących obszarów pustynnych, gdzie słońce operuje właściwie cały dzień, dlatego przy wyposażaniu terrarium nie możemy zapomnieć o źródle promieni UV. Dobre będą świetlówki o dużej zawartości promieni UVB (np. 8%) w spektrum światła. Biczogony większość potrzebnej im wody pobierają ze zjadanych roślin, jednak mimo to w terrarium warto umieścić miseczkę z codziennie wymienianą wodą (nie może zbytnio podnosić wilgotności). Terrarium lekko zraszamy wieczorem w celu podniesienia wilgotności nocą.

Rozpoznawanie płci:

Samce nieco większe i masywniejsze od samic, nieco żywiej ubarwione (zwłaszcza podczas okresu godowego), u samców ze względu na obecność hemipenisów nasada ogona jest wyraźne "napuchnięta".

Rozmnażanie:

Bardzo trudne, po zakończeniu zimowania dochodzi do kopulacji, po kilku tygodniach od zapłodnienia samica składa do lekko wilgotnego podłoża kilkanaście jaj (maksymalnie 23 jaja) Jaja powinno się inkubaować w niezbyt wilgotnym podłożu w temperaturze 28-34*C z niewielkimi nocnymi spadkami o kilka stopni. W takich warunkach inkubacja powinna trwać około 72-125 dni. Młode w chwili wylęgu mierzą około 7 cm długości. Przez pierwsze 2 lata młode mogą być chowane w dość dużym terrarium razem, później w celu uniknięcia rywalizacji i wrogości pomiędzy młodymi należy je rozdzielić i umieścić w osobnych terrariach. Warunki utrzymania młodych podobne jak dorosłych, karmić należy je co drugi dzień lub codziennie różnymi bezkręgowcami. Konieczne jest oczywiście silne promieniowanie UVb, regularne podawanie witamin oraz minerałów w celu prawidłowego rozwoju młodych biczogonów. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 4 lat.

Zimowanie:

Należy obniżyć temperature do 14-22°C na okres trzech miesięcy, jednak trzeba zapewnić im promiennik przez kilka godzin na dobę (podczas zimowania może paść spora część biczogonów, dlatego nie należy zimować osobników młodych, a dorosłe jedynie wtedy gdy chcemy doczekać się młodych (w praktyce jest to bardzo trudne).

Uwagi:

Gatunek ten nadaje się tylko dla doświadczonych hodowców. Wszystkie gatunki z rodzaju Uromastyx są umieszczone w drugim załączniku CITES, a także drugim aneksie B przepisów unijnych, co oznacza, że w ciągu dwóch tygodni od daty zakupu należy zarejestrować biczogony w urzędzie miejskim.

Opracowanie:

Źródła informacji:

"Amatorska hodowla gadów" M.J. Gorazdowski, M. Kaczorowski
"Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins
"Zwierzęta w terrarium" Uve Dost
"Encyklopedia współczesnych płazów i gadów" Piotr Sura
"Leguani a agamy" Miroslav Kocian

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-03 23:58