Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Anolis equestris - anolis kubański
Anolis equestris - anolis kubański
Acanthosaura capra - agama górska rogata*
Acanthosaura capra - agama górska rogata*
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Phelsuma klemmeri
Phelsuma klemmeri
Coleonyx elegans
Coleonyx elegans

Tropidurus hispidus

Polecany dla początkujących

Idealne małe jaszczurki dla początkujących, wybitnie społeczne, zalecany chów w haremach 1.2 – 1.4, w większych terrariach można pozwolić sobie na trzymanie większej ilości samców. Samczyki wykazują zachowanie terytorialne, ale jaszczurki nie są na tyle groźne aby w przypadku odpowiednio przygotowanego terrarium, mogło to się źle skończyć dla któregokolwiek ze zwierząt. Zachowania terytorialne samców ograniczają się to charakterystycznego „kiwania” łebkami i częstych gonitw po terrarium. Samiec najczęściej zajmie teren na który pada ciepło promiennika i będzie go bronił.

Jaszczurka oswajalna, bardzo szybko uczy się jedzenia „z ręki”, bardzo ciekawskie i ruchliwe zwierzaki, w przeciwieństwie do wielu innych jaszczurek, tropidurusy są zwierzętami bardzo aktywnymi, niemal nieustannie poruszają się po terrarium, okresy bezruchu tych jaszczurek są wyjątkowo krótkie.

Jaszczurka o aktywności dziennej, nocą ukrywa się za elementami dekoracyjnymi, korzeniami itp. Bardzo często gatunek ten na noc zakopuje się w luźnym podłożu (kostka kokosowa, bukowa, liście itp.).

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Tropidurus hispidus
Fot. 1 Tropidurus hispidus


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Tropidurus hispidus

Synonimy:

-

Wygląd:

Ubarwienie w nieregularne marmurkowe wzorki w kilku odcieniach szarości, wokół szyji dwukolorowa czarno-biała obróżka, brzuszna strona ciała kremowa z nielicznymi i niewielkimi szarymi plamkami.

Tropidurus hispidus osiąga do  17-22 cm długości ciała.

Występowanie:

Brazylia, Wenezuela.

Długość życia:

Dożywa ok. 7-10 lat.

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W terrarium utrzymujemy temperaturę w granicach 23-28°C, punktowo pod promiennikami do 32°C, nocą zalecany spadek temperatury do ok. 22°C.

Wilgotność powietrza %:

60%, wystarczy raz na dwa dni nieznacznie spryskać terrarium ciepłą wodą.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12-13 godzinny. Tropidurus hispidus naświetlamy 12 godzin dziennie dobrej klasy świetlówką terrarystyczną dającą 8% UVB (zoomed, arcadia, hagen).

Typ terrarium:

Stepowe

Żywienie:

Żywienie bezproblemowe, legwaniki zjedzą chętnie wszystko co im się zmieści do pyszczka, a najchętniej to co szybko i sprawnie ucieka, świerszcze, mączniaki, karaczany, pająki, ćmy, plankton łąkowy, nie pogardzą także słodkimi i miękkimi owocami (jagody, maliny, banan), ale nie pokarm roślinny - nie powinien mieć w ich diecie dużego udziału, to jaszczurki drapieżne, warto zwrócić uwage na to aby młodym jaszczurkom nie podawać zbyt dużych owadów karmowych, maluszki sobie doskonale z nimi poradzą (rozszarpią) ale duże kawałki chitynowych pancerzyków mogą sprawić problemy z układem pokarmowym

Wielkość terrarium:

80x50x50 cm

Terrarium:

Przestronne, dla grupy hodowlanej 1.3 zaleca się 80cm na 40cm na 50cm, wystrój najbardziej odpowiadający biotopowi tych jaszczurek, to spora ilość korzeni i skałek, niezbędne jest pokrycie ścian terrarium materiałem umożliwiającym legwankom poruszanie się po nich (korek, zaprawa murarska + piasek, piaskowce, wapienie itp...). Tropidurusy są zwierzętami bardzo ruchliwymi, umożliwienie im poruszania się po ściankach terrarium wyraźnie zwiększa ich powierzchnie życiową. W terrarium dla grupy hodowlanej zaleca się zainstalowanie kilku (2-3) promienników o mniejszej mocy, zamiast jednego większego, pozwoli to samicom na spokojniejsze wygrzewanie się pod nimi.

Nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w terrarium pojemnika na wodę, kilku kryjówek i innych elementów urozmaicających mieszkanie naszych podopiecznych, z racji na niewielkie wymiary w terrarium Tropidurusów bezproblemowo dają się utrzymywać rośliny doniczkowe.

Wentylacja powinno stanowić 1/5 powierzchni sufitu terrarium + 1/10 powierzchni którejś ze ścian bocznych terrarium.

Rozpoznawanie płci:

Dojrzałość płciową legwanki osiągają po około roku. Samczyki są większe od samic, mają wyraźne pory udowe i ciemne zabarwienie ud.

Rozmnażanie:

Uzyskanie przychówku nie jest trudne, jaszczurki musza być dobrze żywione, jeśli ten warunek jest spełniony same chętnie przystępują do godów, zimowanie jest zbędne, samica składa od 3 do 7 jaj jednorazowo, w ciągu sezonu możliwe jest nawet do 5 miotów od jednej samicy, jaja inkubuje się przy 90% wilgotności w temperaturze ok. 30 stopni, przez okres ok. 8 tygodni, młode Tropidurusy dobrze karmione rosną szybko i nie sprawiają problemów w odchowie

Opracowanie:

Autor KORSAKOW

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-18 03:11