Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Polecany dla: |
Zaawansowany |
Nazwa łacińska: |
Trioceros jacksonii |
Nazwa polska: |
Kameleon Jacksona |
Synonimy: |
- |
Aktywność: |
Dzienna |
Środowisko życia: |
Nadrzewny |
Typ terrarium: |
Nie dotyczy |
Wielkość terrarium: |
Nie dotyczy |
Trudność hodowli: |
Gatunek trudny w hodowli |
Rodzina: Chamaeleonidae
Kameleony Jacksona są fascynującymi zwierzętami i obserwowanie ich, jak się poruszają kołyszącym się chodem by naśladować ruchy gałęzi, jest zdumiewające.
Kameleon Jacksona jest wspaniałym zwierzęciem ozdobnym i obserwowanie ich jest zniewalające. Jak każdy gatunek kameleonów i te zmieniają kolor. Prędkość z jaką ich język wystrzeliwuje z pyska by schwytać ofiarę jest również zdumiewająca.
Kameleon Jacksona, gad dla bardziej doświadczonego hodowcy, nie jest najłatwiejszy i najtańszy w hodowli. Ponadto bardzo łatwo się stresuje. Nie lubią szczególnie być brane na ręce i wymagają sporego terrarium, wyspecjalizowanego środowiska oraz samotności. Niemniej dostarczają wiele przyjemności pełnemu oddania hodowcy.
C. j. jacksoni jest najpopularniejszym z trzech podgatunków kameleonem Jacksona. Mierzy około 12,7cm od pyska do tylnych odnóży. Miara ta nie obejmuje ogona.
Pysk jest żółtawego koloru, bądź jaśniejszy od pigmentu reszty ciała. Ciało jest na ogół jasnozielone jednakże zwierzęta te mogą dowoli zmieniać ubarwienie. Rogi tego gatunku nie rzucają się tak w oczy jak u pozostałych dwóch, a w przypadku samic mogą być całkowicie niewidoczne. Młode osobniki nie posiadają eleganckich rogów dorosłych samców, mają jednakże ROSTRAL HORNS bądź „guz” na czubku nosa. Młode samice mogą nie wykształcić większych rogów ponad te „guzy” w trakcie osiągania dojrzałości.
Występowanie
Kameleon Jacksona występuje w górach Kenii w Afryce. Jaszczurki te miały bardzo długi i zagmatwany okres odkrycia w taksonomicznym świecie, a pierwotnie opisał je G. A. Boulenger. F. J. Jackson dostarczył pierwszego okazu do celów badawczych. Istnieje kilka wariacji kameleona Jacksona, które po części spowodowały tą długa taksonomiczna debatę.
Obecnie wyróżnia się trzy podgatunki kameleona Jacksona: C. j. jacksonii, C. j. merumontana, oraz C. j. xantholophus.
- C. j. jacksonii – pośredniej wielkości z grzebieniem na głowie o ciemnym przydymionym pigmencie
- C. j. merumontana – mniejszy od nominalnej rasy ma jaśniej ubarwiony grzebień
- C. j. xantholophus – największy z pośród trójki podgatunków posiada żółty grzebień.
Opieka
Kameleony Jacksona sa owadożerne. Oznacza to ze żywią się owadami i innymi bezkręgowcami. Noworodki można karmić bezskrzydłymi muszkami owocowymi bądź jednotygodniowymi świerszczami. Dieta dorosłych kameleonów powinna w 50% składać się ze świerszczy. Jedzą również białe robaki, larwy Pyralidae, pająki, karaluchy i inne bezkręgowce. Karmienie świerszczy świeżymi owocami, warzywami, pokarmem dla ryb i innym dostępnym pokarmem zwiększy ich wartość odżywczą. Żywy pokarm musi być obsypany witaminowym suplementem odżywczym takim jak Herptivite z domieszką 2/3 wapna które dodatkowo zawiera witaminę D3.
Woda roszona na liście wewnętrznego wystroju terrarium jest ochoczo zlizywana przez wiele kameleonów. Jednym ze sposobów nawadniania jest umieszczenie kapiącego nawilżacza na pokrywie terrarium tak aby krople spadały bezpośrednio na liście roślin. Do tych celów można również użyć styropianowego kubka z dziurką wykonaną szpilką na jego dnie. Można równie dobrze kupić kapiące nawilżacze w sklepach zoologicznych.
Krążą pogłoski ze kameleony te nie pija z miseczek i zbiorniczków z woda. Nawet jeśli to prawda, warto umieścić taki zbiorniczek wewnątrz terrarium, gdyż pomaga on w utrzymaniu wilgotności. Należy używać odchlorowanej wody. Dobrą substancja odchorowującą jest Repti-safe, który dodatkowo wzbogaca wodę wapnem i elektrolitami. Woda w zbiorniku powinna być wymieniana codziennie. Terrarium powinno być zraszane dwa razy dziennie- kameleon również może być przy tej okazji spryskany.
Po wypróżnieniu się jaszczurki fekalia usuwamy natychmiastowo. Podłoże należy całkowicie wymieniać co 3-4 miesiące, pod warunkiem ze wcześniej nie spleśniało. Jeżeli czuć jakikolwiek odór bądź stęchliznę albo widać pleśń należy natychmiastowo wymienić podłoże.
Terrarium
Kameleony Jacksona wymagają dosyć sporo miejsca jak na swoje wymiary. Najmniejsze terraria powinny mieć wymiary 61 X 61 cm z możliwie jak największą wysokością. Są to zwierzęta nadrzewne bądź mieszkające na drzewach więc muszą mieć sporo miejsca na wspinaczkę. Terraria być wykonane z metalu (klatki), z szyby bądź pleksiglasu. Klatki są powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych. Poza wielkością dwa inne wymagania powinny być spełnione: wysoka wilgotność i dobra wentylacja. Terraria wykonane ze szkła bądź pleksiglasu są częstym powodem powstawania pleśni i stęchlizny, niemniej klatki maja również swoje minusy. Utrzymanie wysokiej wilgotności, tak ważnej dla tych jaszczurek, jest niezbędne. Ponadto podściółka może łatwo wysypać się z klatki. Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest umieszczenie ścianek z pleksiglasu na klatce np.: na górnej części i na 3 ścianach. Pomoże to w utrzymaniu przepływu powietrza, zapobiegnie rozsypaniu ściółki i zwiększy wilgotność wewnątrz terrarium.
Jako że kameleon Jacksona jest zwierzęciem nadrzewnym, potrzebuje sporej liczby gałęzi do wspinania. Wiele rodzaji gałęzi bądź doczepianych „pnączy” jest dostępnych w sklepach zoologicznych. Można użyć żywych bądź sztucznych roślin w terrarium aby umożliwić kameleonowi wspinaczkę na wielu zróżnicowanych poziomach.
Popularnymi ściółkami dla kameleonów są: torfowiec i włókno kokosowe. Jakiejkolwiek ściółki nie użyjemy istotne jest aby była wilgotna ale nie mokra czy przesiąknięta. Jeżeli podłoże będzie zbyt wilgotne, a terrarium nie będzie miało zapewnionej odpowiedniej wymiany powietrza, szybko spleśnieje bądź stęchnie co jest bardzo groźne dla zdrowia jaszczurki.
Temperatura, wilgotność i oświetlenie
Dobrze jest zamontować Lampe grzewczą, która dodatkowo podniesie temperaturę terrarium, zwłaszcza gdy w pokoju jest zazwyczaj chłodno. Idealna temperatura dla kameleona Jacksona to 23°C za dnia z wahaniami nie większymi niż 21-26.5°C. Temperatura w miejscu do wygrzewania się nie powinna być wyższa aniżeli 29°C. W nocy temperatura powinna być niższa od dziennej o 5-10°C i winna wynosić około 17°C.
Kameleony te nie potrzebują naświetlania promieniami UV-A i UV-B, jednakże można im je łatwo zapewnić żarówkami fluorescencyjnymi. Należy pamiętać ze promienie UV nie przenikają przez szkło i naświetlanie przez szybę nie przyniesie wymaganych efektów. Nawet naświetlanie promieniami słonecznymi przy otwartym oknie nie zda egzaminu gdy terrarium będzie wykonane ze szkła. Przy przygotowywaniu zwierzęciu miejsca do wygrzewania się, należy pamiętać o umieszczeniu źródła ciepła, bądź lamp jarzących poza terrarium w celu uniknięcia oparzeń.
Kameleon Jacksona wymaga 50%-80% wilgotności powietrza. Należy zraszać wnętrze terrarium, zwłaszcza rośliny, dwa razy dziennie. Można również użyć pojemnika z woda by utrzymać wilgotność. Firma Flukers (jak i również inne) produkuje „bulgoczące” miseczki które pomagają w utrzymaniu odpowiednich warunków. Jeżeli powietrze jest za suche konieczne jest użycie nawilżacza.
Zachowanie
Kameleony Jacksona powinny być trzymane osobno możliwie tak żeby samce nie widziały samic. Samo widok samca może być niepokojący dla samicy o może spowodować ze ze odejdzie od pokarmu. Parowanie zwierząt powinno się przeprowadzać w okresie godowym kiedy to samiec sygnalizuje otwartość na samice.
Kameleony ogólnie bardzo się stresują na widok innych zwierząt i ludzi wiec zaleca się umieszczenie terrarium w zacisznym i odosobnionym miejscu w mieszkaniu. Nie powinno się pozwalać dzieciom na branie kameleonów na ręce bez nadzoru osób dorosłych.
Kameleon Jacksona nie przywiązuje się do człowieka tak jak np. agama brodata. Jednakże pozwalają na delikatne obchodzenie. W wypadku niektórych gatunków kameleonów nawet kolor koszuli może wpłynąć na nastrój zwierzęcia. W każdym wypadku jednakże nie należy nosić czarnych ubrań gdyż są one wyjątkowo stresogenne dla zwierzęcia.
Rozmnażanie
Kameleony Jacksona są zdolne do reprodukcji od 5-6 miesiąca życia. Należy być ostrożnym z przedwczesnym rozmnażaniem, pozwalając samicy wczesniej na osiągnięcie zdrowej masy ciała, unikając w ten sposób zbędnego stresowania zwierzęcia co mogło by doprowadzić do przedwczesnej śmierci samicy.
Jaszczurki te sa bardzo niezwykle gdyż rodzą żywe potomstwo. Ciąża trwa zaledwie 5-6 miesięcy. Zwierzęta ta maja zazwyczaj 2 mioty rocznie, większy w lipcu i mniejszy w grudniu. Liczba młodych w miocie może wahać się drastycznie od 8 do 35 w zależności od wielkości samicy.
Choroby
Kameleony mogą cierpieć na wiele schorzeń, niemniej większość z nich spowodowana jest złymi warunkami w terrarium. Samice hodowane z samcami, bądź na sam ich widok nie będą przyjmowaly pokarmu co doprowadzi do zagłodzenia. Inne, częste schorzenia to: niedobór wapnia, witaminy D3, elektrolitów, choroby metabolizmu kości, kwasica i alkaloza.
Autor tgd
Przetłumaczył Łukasz Wasylowski na prośbę tgd.
Literatura: