Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Anolis sagrei - anolis brązowy
Anolis sagrei - anolis brązowy
Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy

Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*

Polecany dla średniozaawansowanych

Jego zasięg występowania rozciąga się od Meksyku po Panamę i Kostarykę.

Zamieszkuje wilgotne lasy wysokogórskie (od 400-1500 m.n.p.m., a nawet 2200 m.n.p.m.), ze znaczną amplitudą wilgotności i temperatury, tak w ciągu dnia jak i roku. Najczęściej prowadzi nadrzewny tryb życia. Tu w koronach drzew najczęściej wygrzewa się w promieniach słońca.

Dorasta 20-22 cm. Jego ciało jest owalne, pokrytymi wręgowanymi łuskami (podobnie jak np. Cordylus). Samce są szarawe z malachitowo - zielonym grzbietem. Brzuch biało niebieski. Podgatunek S. m. smaragdinus jest wybarwiony wyraźniej. Samce w okresie godowym i walk o terytorium mają niebieskie podgardle z czarnymi pręgami po bokach karku. Samice są zazwyczaj jasno szare, czasami z ciemniejszym odcieniem.
Trzymamy je w grupach haremowych (1, 2-3) lub parach bo samce są wybitnie terytorialne i nie tolerują innych samców w swym otoczeniu. Terrarium dla pary powinno być przestrzenne. Minimum 100 x 50 x 60 cm (horyzontalnego typu). Wystrój [powinien przypominać skalne zbocze (półki i ściany skalne), jako podłoża używamy piasku lub żwiru, tłuczonego kamienia. Uzupełnienie będą gałęzie, na których legwaniki często przebywają i się wygrzewają oraz sucholubne rośliny (np. sukulenty - Crassula (drzewko szczęścia), Sansevieria - wężownica). Niezbędnym elementem wyposażenia jest miska z wodą (zawsze odstaną i świeżą). Legwany często korzystają z niej nie tylko jako pojnika ale także jako basen do kąpieli.

Terrarium w ciągu dnia ogrzewamy przy pomocy promiennika o odpowiedniej mocy, by panowała w nim temperatura 25-30°C. Punktowo pod źródłem ogrzewania 35-40°C.
Nocą zgodnie z naturalną amplitudą temperatura powinna spadać do poziomu 18-20°C. W jasno oświetlonym terrarium można umieścić specjalistyczne żarówki o odpowiednim profilu UVB, a latem można wystawiać je do słonecznej woliery zewnętrznej.

Wilgotność utrzymujemy wysoką (70%) w ciągu nocy i rano. Dlatego rosimy świeżą wodą całe terrarium późnym wieczorem. Zbyt niska wilgotność powoduje u legwaników zakłócenia w przebiegu wylinki (suche płaty naskórka nie odrywają się od ich ciała i drażnią je, przez co jaszczurki są nerwowe, nie jedzą itp. co może doprowadzić do pogorszenia zdrowia jaszczurki).

Zimą legwany malachitowe utrzymujemy przez okres około 4-6 tyg. w temperaturze 15-18°C. i przygaszonym świetle (oczywiście zimujemy tylko osobniki w pełni zdrowia). Po tym okresie legwany najczęściej przystępują do godów.

Legwan malachitowy to gatunek żyworodny (duże amplitudy uniemożliwiłyby prawidłową inkubację jaj gdyby zostały one złożone w zakamarkach środowiska bytowania legwaników). Samica na kilka tygodni (zazwyczaj 2-3) przed porodem nie przyjmuje pokarmu, jest mniej aktywna i porusza się ociężale.

Rodzi 3-5 młodych, wielkości około 5cm, które po przerwaniu błon płodowych szybko umykają w zakamarki terrarium (trzymają się zazwyczaj w górnych partiach terrarium), a po pierwszej wylince w ciągu pierwszego tygodnia życia zaczynają przyjmować pokarm: muszki owocówki (bezskrzydłe formy) i malutkie larwy (nimfy) świerszczy. Lepiej trzymać je oddzielnie, bo dorosłe osobniki mogą mieć skłonności kanibalistyczne lub podjadać pokarm młodym. Młode karmimy dwa razy dziennie z bogatym dodatkiem preparatów witaminowo - mineralnych. Wymagają większej wilgotności, dlatego terrarium zraszamy wieczorem i w ciągu dnia.

Dorosłe osobniki odżywiają się głownie świerszczami, mrówkami, mącznikami i innymi owadami odpowiedniej wielkości. Pokarm roślinny jest rzadko spożywany raczej okazyjnie lub przypadkowo.

Gatunek ten nie jest powszechny w naszych terrariach i najczęściej pochodzi z transportów z natury więc należy zawsze się zastanowić przed jego nabyciem czy aby nie ogałacamy naturalnych populacji tych jaszczurek.

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy
Fot. 1 Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Sceloporus malachiticus

Nazwa polska:

Legwan malachitowy* (* nazwa polska nieprawidłowa gdyż nie należy do rodziny legwanów!)

Synonimy:

-

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Opracowanie:

Opracował Witold "Wiciu" Borkowski na podstawie poniżej podanej literatury.
Encyklopedie teraristiky. E. Bruins
Jeśteri - chov, biologie. Gekoni I. I. Vergner
Leguani a agamy, M. Kocian
Reptili w terrariumie, S. Kudrjawcew, S. Mamajed

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2022-08-22 01:44