Rodzaje ścianek do terrarium z jaszczurkami
Ścianka w terrariach większości gatunków jaszczurek odgrywa ważną rolę. Pozwala na wspinaczkę zwiększając tym samym powierzchnię życiową naszych podopiecznych oraz odpowiednio wykonana sprawia, że terrarium staje piękniejsze i przytulniejsze. Rodzajów teł jest co najmniej kilka – możemy je wykonać ze styropianu, kamieni, żwirku, korka bądź pianki. Każdy ze sposobów charakteryzuje się różną trudnością wykonania, różną pracochłonnością.
Ściana terrarium z kamieni
Wyklejenie szyby kamieniami nie jest zbyt trudnym sposobem wykonania ścianki, a zarazem dającym bardzo ładny efekt. Jedyną wadą jest trwałość ścianki tego rodzaju. Po jej wykonaniu nie będziemy mieli już możliwości jej usunięcia – pozostanie w terrarium na stałe. Zanim zabierzemy się do pracy musimy przygotować odpowiednie materiały. Potrzebne nam będą: zaprawa klejowa, płaskie kamienie (np. łupki piaskowca), pigment do farb (opcjonalnie) oraz szpachla (lub inne narzędzie, które posłuży nam do równomiernego rozprowadzenia zaprawy na tylnej szybie terrarium). Bardzo często pojawiają się pytania jakiej zaprawy klejowej należy użyć. Ja stosowałem zaprawę klejową do płytek ceramicznych firmy Atlas. Jest bardzo mocna oraz wodoodporna, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu podczas spryskiwania terrarium. Gdy już wszystko jest gotowe możemy zabierać się do pracy. Rozrobioną zaprawę rozprowadzamy po tylnej szybie terrarium na grubość około 1cm, a następnie układamy na niej kamienie. Wyschnięta zaprawa jest barwy jasnoszarej, więc jeśli chcemy, aby przestrzeń pomiędzy wklejonymi kamieniami miała inny kolor, to przed rozprowadzeniem zaprawy powinniśmy ją zmieszać z pigmentem do farb (miejmy na uwadze, że po wyschnięciu barwa będzie jaśniejsza). Przestrzenie między kamieniami możemy również wypełnić drobnym żwirkiem, co również daje dość ładny efekt. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na około 2-3 dni.
Ściana terrarium ze żwirku
Jest to najtańszy i podobnie jak korek jeden z najprostszych i najkrótszych sposobów na wykonanie ścianki. Szybę pokrywamy zaprawą, a następnie wysypujemy żwirek (najlepiej jednobarwny). Tego rodzaju tła bardzo ładnie prezentują się w małych terrariach przeznaczonych dla niewielkich jaszczurek.
Ściana terrarium z korka
Korek najładniej prezentuje się w terrariach tropikalnych, gęsto obsadzonych roślinami. Nie pleśnieje, więc śmiało możemy go spryskiwać wodą. Gdy wykleimy szyby korkiem (korek przyklejamy do szyby silikonem) warto wyskubać w nim nożem niewielkie zagłębienia, co nada mu porowatą, bardziej naturalną strukturę.
Ściana z gipsu
Jest to również jeden z najtańszych i najprostszych sposobów wykonania tła. Tego rodzaju ścianka świetnie nadaje się dla niewielkich jaszczurek, natomiast w przypadku większych gadów (np. agam) dość szybko ulega zniszczeniu.
Ściana ze styropianu
Do sporządzenia tego rodzaju ścianki potrzeba już nieco inwencji twórczej, ale przy odpowiednim wykonaniu może prezentować się dużo ładniej niż szyba wyklejona kamieniami. Tło tego typu najlepiej nadaje się do terrariów suchych, pustynnych, choć często również bywa używane w terrariach innych typów. Wykonanie tego typu ścianki polega na wyrzeźbieniu w styropianie odpowiadającej nam struktury, a następnie pokryciu jej odpowiednio zabarwioną zaprawą klejową. Jeśli zadecydujemy, że to właśnie tego typu tło chcemy mieć w naszym zbiorniku, należy postarać się o odpowiednie materiały.
Potrzebne nam będą: styropian (najlepiej 10cm, co pozwoli na wycinanie różnorakich struktur), zaprawa klejowa (taka jak w powyższym opisie), pigment (takiej barwy jaką chcemy), sylikon, nożyk do tapet. Na początek mierzymy powierzchnię tylnej szyby terrarium i docinamy styropian do takich samych rozmiarów. Gdy już wszystko pasuje możemy zabrać się za wycinanie nożykiem w styropianie różnych zagłębień. Tutaj już wszystko zależy od naszej wyobraźni. Kiedy osiągniemy upragniony kształt, czas na pokrycie styropianu zaprawą klejową. Zaprawę nakłada się warstwami. Czynimy to odpowiedniej szerokości pędzlem, dziękui czemu będziemy w stanie równomiernie rozprowadzić zaprawę. Jeśli ścianka jest przeznaczona dla niewielkiej jaszczurki, warstwy mogą być dwie, jeśli natomiast w terrarium ma zamieszkać większy gad (np. agama) warstw musi być więcej. Pierwsze warstwy mogą być wykonywane z zaprawy bez pigmentu. Po nałożeniu każdej z nich czekamy aż ona przeschnie. Rozrabiając zaprawę przeznaczoną na ostatnią zewnętrzną warstwę, dodajemy do niej pigment. Jeśli chcemy, aby powierzchnia ścianki miała porowatą strukturę, to do rozrobionej zaprawy powinno się dodać piasek. Pamiętajmy, że kolor mokrej zaprawy jest zawsze ciemniejszy od tego jaki ujrzymy po jej wyschnięciu. Gdy ścianka wyschnie, czas na jej umieszczenie w terrarium. Na tylnej szybie zbiornika punktowo wyciskamy sylikon, a następnie przyklejamy ściankę.
Ściana z pianki
Wykonywanie tej ścianki nieco przypomina wykonywanie tła ze styropianu, tylko że w tym wypadku będziemy rzeźbić w piance monterskiej (takiej jak do uszczelniania okien). Pierwszym krokiem będzie nałożenie pianki na tylną szybę terrarium. Podczas rozprowadzania pianki miejmy na uwadze to, że podczas wysychania pianka bardzo pęcznieje. Gdy wszystko zupełnie wyschnie możemy zabrać się za rzeźbienie. Ostrym nożem wycinamy odpowiednie kształty. Gdy uzyskamy zadowalającą nas strukturę, czas na pokrycie pianki zaprawą klejową. W tym momencie postępujemy podobnie jak w przypadku nakładania zaprawy na styropian (sposób powyżej). Jest natomiast jedno utrudnienie. Zaprawa nie trzyma się na gładkiej, nierzeźbionej powierzchni pianki. Dlatego nawet jeśli nie mamy zamiaru rzeźbić w piance w niektórych miejscach, ponieważ jej ułożenie nam odpowiada, musimy chociaż obskubać ostrym narzędziem jej powierzchnię.