Agama brodata
Polecany dla: |
Początkujący |
Nazwa łacińska: |
Pogona vitticeps |
Nazwa polska: |
Agama brodata |
Synonimy: |
- |
Aktywność: |
Dzienna |
Środowisko życia: |
Naziemny |
Temperatura °C: |
np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C |
Wilgotność powietrza %: |
np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%. |
Typ terrarium: |
Nie dotyczy |
Wielkość terrarium: |
Nie dotyczy |
Trudność hodowli: |
Gatunek łatwy w hodowli |
Wielkość
Dorosła agama osiąga nawet do 55 cm.Długość życia
Dożywa do 12 lat, przy bardzo dobrej opiece dłużej.Wygląd
Pokryta łuskami, po bokach ma dobrze widoczne kolce, które wbrew pozorom nie są ostre, broda również porośnięta kolcami stąd nazwa agama brodata, ciało chropowate o różnych odcieniach szarości, na grzbiecie jasno pomarańczowe łatki, które łącząc się z innymi kolorami tej jaszczurki dają bardzo ładny efekt, brzuch jasno szary, długie i ostre pazury, gruby silny ogon.Temperatura i oświetlenie
Terrarium oświetlamy i ogrzewamy promiennikami. Można zakupić je w sklepie zoologicznym lub użyć zwykłych punktowych żarówek dostępnych w sklepach elektrycznych. Utrzymujemy temperaturę 25 stopni w najchłodniejszym miejscu do 35 stopni w terrarium i pod promiennikiem 40 stopni. Oświetlamy 12-14 godzin. Po tym czasie stopniowo wyłączamy światła lampa po lampie, aby agamy spokojnie mogły wybrać sobie miejsce, w którym spędzą noc. Temperatura w nocy ok.22 stopni. W terrarium nie może zabraknąć świetlówki Repki Glo 8,którą świecimy również 12-14 godzin. Świetlówki te są różnych długości, dlatego wybieramy zawsze najdłuższą, która zmieści się w naszym terrarium. Ponieważ promienie UVB dochodzą tylko do 30 cm ,montujemy je tak, aby docierały one do agamy (można je umieścić nad miejscem, w którym najczęściej się wygrzewa). Świetlówka ta umożliwia agamom syntezę Wit.D3,pomaga w prawidłowym przyswajaniu wapnia i zapobiega krzywicy. Co pół roku wymieniamy świetlówkę na nową (nawet jeśli się nie przepali ponieważ nie emituje już promieni UVB).Wilgotność
Wilgotność powietrza utrzymujemy na poziomie 50%, wieczorem możemy spryskać terrarium letnia przegotowaną wodą.Terrarium
Agamy brodate żyją w haremach tj. samiec i kilka samic, nie wykluczona jest obecność innego samca, ale pod warunkiem, że uznaje on wyższość dominującego samca, dla dorosłej pary wystarczy terrarium o wymiarach 120x60x60 (dł. x szer. x wys.), należy pamiętać, że im większe terrarium tym lepiej dla gada.Terrarium dla malucha
Dla bardzo małych agam zaleca się niezbyt duże terrarium o minimalnym wystroju. W terrarium
dużym pełnym korzeni, skał i ozdób nie moglibyśmy obserwować zachowania i samopoczucia agamki a jej pokarm chowałby się w błyskawicznym tempie. Najlepiej umieścić jedną skałkę lub korzeń i jedną kryjówkę. Poza tym wkładamy miseczkę z wodą, w której agamka może się kąpać. (Moje maluchy zawsze chętnie się kąpały) Miseczka nie może być za głęboka ponieważ agamki nie pływają dobrze i mogłyby się utopić. Wodę wymieniamy codziennie.
Jako podłoża możemy użyć ręczników papierowych lub szarego i brązowego papieru pakowego. Mamy wtedy pewność, że nasz pupilek nie zje ściółki, co mogłoby się źle skończyć. Gdy agamka urośnie przenosimy ją do większego terrarium.
Terrarium dla starszych i dorosłych agam
Agamy powinny mieć terrarium przestronne o dużym dnie. Dla kilku agam najlepiej zrobić terrarium piętrowe (dwu lub trzy poziomowe). Na każdym poziomie robimy inny wystrój, przy czym musimy pamiętać, że agamy lubią się wpinać i z góry obserwować, co się dzieje. Dlatego w każdym z poziomów musimy dostarczyć im miejsca do wspinaczek i wypoczynku. Najbardziej polecałabym urządzenie pięter tak, aby w jednym były np. same korzenie, kawałki kory, w drugim skały, skałki, piaskowce, a (jeśli mamy trzy poziomy) w trzecim nie za wiele ozdób, raczej przestronne, żeby miały gdzie pobiegać.
Jako podłoża możemy użyć kostki bukowej. Jest to jasne podłoże dostępne w różnej wielkości, które nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Kora mielona -ciemne podłoże ładnie prezentujące się w terrarium. Korę taką należy kupić w sklepach zoologicznych, jest ona oczyszczona w przeciwieństwie do kory dostępnej w sklepach ogrodniczych, którą odradzam!!! Niektórzy jako ściółki używają piasku terrarystycznego. Jest on produkowany przez kilka firm i najtańszy ze wszystkich podłoży. Jedynym wyjątkiem jest piasek VitaSand, który jest bardzo drogi. Dostępny w różnych kolorach, bardzo drobny (wręcz się pyli) z dodatkiem witamin. Decydując się jednak na takie podłoże musimy bacznie obserwować naszych pupili, ponieważ mogą go zjadać, co może doprowadzić do zaczopowania agamy a nawet do śmierci. Dlatego jeśli coś takiego zaobserwujemy należy niezwłocznie wymienić podłoże na inne.
Korzenie i skałki do dekoracji można kupić w sklepach zoologicznych lub użyć znalezionych przez nas. Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję musimy je dokładnie wyczyścić i odkazić zanim włożymy do terrarium. W tym celu należy usunąć próchno i mech porastający korzeń, korę czy skałkę, wyszorować je dokładnie twardą szczoteczką w wodzie z solą (w celu usunięcia zanieczyszczeń) a następnie wymoczyć w wodzie także z dodatkiem soli (w celu pozbycia się nieproszonych gości).Następnie należy dobrze wypłukać i w miarę możliwości wygotować lub wyparzyć. Tak przygotowany przedmiot suszymy i dopiero możemy umieścić w terrarium.
Do dekoracji można użyć jeszcze roślin sztucznych, które będą pasować do całości wystroju. Prawdziwych roślin nie polecam ze względu na to, iż agamy będą je zjadać w zaskakującym tempie. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje na roślinkę żywą musi wybrać taką, która nie zaszkodzi agamie, z pewnego źródła i nie podlewaną nawozami.
Tło terrarium możemy zrobić z kory, której nadajemy odpowiednie kształty i przyklejamy na silikonie. Można też nakładać warstwę na warstwę (również przyklejając sylikonem) aby nadać bardziej oryginalne kształty. Następnym sposobem jest pianka montażowa. Należy dobrze oczyścić i odtłuścić tył terrarium (można do tego użyć denaturatu). Nakładamy piankę na całą powierzchnie (również nadając odpowiednie kształty) i czekamy aż wyschnie. Nakładając piankę pamiętamy o tym, że zwiększy ona swoją objętość kilkakrotnie. Gdy pianka jest już sucha zalewamy ją Atlasem z dodatkiem pigmentu. Do zrobienia tła możemy również użyć styropianu. Podobnie jak przy korze, naklejamy warstwę na warstwę nadając mu odpowiednie kształty i przyklejamy silikonem do terrarium. Gdy wyschnie, tak przygotowane tło możemy zalać atlasem z pigmentem lub zalać tylko Atlasem i całość posypać od razu piaskiem. Pamiętajmy jednak o tym, że agamy lubią się wspinać, więc należy takie tło zrobić solidnie, aby wytrzymało. Ostatnim i najlepszym sposobem na zrobienia tła do terrarium jest piaskowiec. Takie tło jest wytrzymałe i umożliwia agamom wspinanie i ścieranie pazurków. Przygotowujemy kawałki piaskowca i odpylamy go (jeśli jest potrzeba). Piaskowiec przyklejamy na Atlasie lub osadzamy na piance montażowej. Przestrzeń między kamieniami zasypujemy piaskiem (jeśli jest robione na Atlasie) lub wypełniamy fugą dobierając odpowiedni kolor.
W terrarium należy umieścić miseczki, w których wodę codziennie wymieniamy na nową .
Żywienie
Agamy Brodate w środowisku naturalnym odżywiają się: owadami , małymi kręgowcami i pokarmem roślinnym. Zapewnienie w warunkach terraryjnych Agamie odpowiedniej diety jest niezmiernie ważne gdyż ma wpływ na rozwój gada, jego zdrowie i jego samopoczucie . Brodacze są jaszczurkami drapieżnymi dlatego tez jako podstawę diety stosuje się świerszcze, pasikoniki , drobne karaczany (np. zielone), do listy tych pokarmów należy dopisać pokarmy, które można podawać agamom lecz nie za często ponieważ mogą zaczopować gada lub prowadzić do otłuszczenia. Te pokarmy to: zoophobas, mącznik, noworodki mysie (starszym agamom), muchy (nie wolno łapać z dworu, tylko przeobrażać z pinek we własnych zakresie), dżdżownice (aby podać dżdżownice najlepiej zaopatrzyć się w takie z czystej ekologicznie łąki, na której nie wysypuje się nawozów sztucznych i jest daleko od dróg samochodowych , poza tym należy je przetrzymać bez podłoża aby się wypróżniły i starannie wypłukać ze śluzu).W okresie letnim gdy przyroda budzi się do życia można podawać tak zwany plankton łąkowy, czyli owady żyjące na naszych polach łąkach czy w lasach Do takiego planktonu zaliczyć możemy: koniki polne , ćmy , wyżej wymienione dżdżownice , motylki , pająki . Muszą być jednak one ponownie pobierane z nieskażonego środowiska i dokładnie obejrzane, czy nie przenoszą one pasożytów.
Pogona vitticeps, mimo iż jest drapieżnikiem powinna dostawać pokarm roślinny, który powinien stanowić 20 % jej ogólnego pożywienia. Pokarm roślinny jest raczej preferowany przez podrostki i starsze agamy, a młodziutkie agamki go zazwyczaj nie dotykają . Jako pokarm roślinny możemy podać owoce i warzywa. Z owoców podajemy: jabłka, kiwi, brzoskwinie, morele, arbuzy, mango, gruszki, śliwki, winogrona, banany, truskawki, czereśnie. Z warzyw można podać marchew, pomidory, paprykę, zielonego ogórka, kalarepę, cukinię, bakłażana, szczypiorek, ekologicznie czysty mlecz (także kwiaty) oraz lucernę, a także kiełki. Wszystkie owoce i warzywa powinny być starannie umyte, obrane i pozbawione pestek. Podawać tylko surowe rośliny. Nie wolno podawać agamie grzybów, pietruszki, selera, pora, kalafiora, koperku (mają działanie moczopędne), kapusty, fasoli, kukurydzy, grochu czy bobu (powodują wzdęcia). Oszczędnie podawać sałatę (zapycha i jest bezwartościowa) i słodkie owoce (z uwagi na cukier). Można też stosować sałatki czyli mieszać owoce z warzywami itp. Należy pamiętać ze pokarm roślinny u niektórych osobników powoduje rozwolnienie na takie przypadłości możemy podać suszone liście np: koniczynki, akacji, mlecza. Nie podawać liści rzodkiewki, truskawki ani trawy.
Ponadto można w ograniczonych ilościach (jako smaczny dodatek) podawać kocią konserwę, specjalny granulat dla agam, gammarus, granulki dla rybek akwariowych. Te ostatnie podawać oszczędnie i ostrożnie. Gdy będziemy stosować tak urozmaiconą dietę nasz gad będzie bardzo zadowolony. Należy pamiętać, że do diety dodajemy witaminy i wapno, aby wapno zostało przyswojone niezbędna jest świetlówka uv o promieniowaniu UVA 30% i UVB 8%. Żywienie młodych agam powinno odbywać się 2 razy dziennie, podrostków 1 raz dziennie a dorosłe agamki powinny jeść co 2 dni.
Dymorfizm płciowy
Płeć można rozpoznać przy wielkości ok. 30 cm, czasami wcześniej.Bierzemy agamkę na ręce i delikatnie podnosimy ogon. Samiec ma widoczne dwie wypukłości u nasady ogona tuż za kloaką i wyraźne pory udowe. W przypadku samicy ogon pozostanie płaski lub ukarze się jedno zgrubienie pośrodku ogona. Samica również ma pory udowe, ale nie są one tak widoczne.
Rozmnażanie
Kopulacja
Samiec zaczyna prezentować się partnerce. Jego barwa jest jasna, broda rozłożona (często czarna) energicznie kiwa głową uginając przy tym przednie łapy. Samica może odpowiedzieć delikatnie kiwając głową, co zachęca samca do dalszych godów. Zaczyna zataczać przy niej kręgi a następnie wchodzi na partnerkę gryząc ją przy tym w kark. Jeśli samica pozostaje spokojna, samiec zaczyna uderzać partnerkę tylnymi łapami w grzbiet zachęcając ją do podniesienia ogona, co jest akceptacją kopulacji. Następnie częściowo zsuwa się z partnerki przyjmując odpowiednią pozycję umożliwiającą mu wprowadzenie hemipenisa do kloaki.
Jeżeli samica nie wyrazi zgody na kopulacje, w momencie gdy samiec będzie usiłował na nią wejść i złapać ją za kark, zacznie mu się wyrywać. Na ogół, gdy samica przez dłuższy okres odrzuca zaloty samca, partner rezygnuje. Jednak po pewnym czasie na nowo zaczyna gody.
Ciąża
Ciąża trwa ok. półtora miesiąca. W tym okresie musimy zapewnić jej maximum spokoju a nawet przełożyć do osobnego terrarium. Jeśli samiec jest spokojny i nie nęka partnerki można zostawić je razem. Podajemy urozmaicone jedzenie wzbogacone o witaminy i wapno. W terrarium ciężarnej nie może zabraknąć świetlówki emitującej promienie UVB. Samica je dużo i szybko nabiera masy. W późniejszym okresie możemy zobaczyć już jaja przez skórę.
Tuż przed złożeniem jaj, samica przestaje pobierać pokarm i zaczyna kopać w podłożu. Należy wtedy włożyć do terrarium pojemnik (może być duży karton) z dużą ilością wilgotnej ziemi lub torfu. Ciężarna wykopuje w nim dół, w którym składa jaja, a następnie po złożeniu, zakopuje je i wyrównuje teren.
Inkubacja jaj
Zanim samica złoży jaja, musimy przygotować inkubator (opis budowy inkubatora można znaleźć w artykułach). Temperatura w inkubatorze powinna być stała i wynosić od 28 do 31 stopni, a wilgotność wysoka ok. 95-98%
Jaja wkładamy do pojemnika z wilgotnym vermiculitem. Odkopujemy je delikatnie pędzelkiem a następnie ostrożnie przenosimy, uważając przy tym aby nie obrócić jaja (dla pewności można oznaczyć wierzch miękkim ołówkiem). Układamy je zachowując odstęp, ponieważ będą one zwiększały swoją objętość.
Jaj nie należy spryskiwać wodą, ponieważ mogą spleśnieć. Jeżeli podłoże jest zbyt suche, możemy delikatnie nawilżyć je strzykawką między jajkami. Nigdy nie moczymy jaj!!!
Młode powinny się wykłuć po ok.2 miesiącach. Przekładamy je po 5-10 sztuk w jednym terrarium. Najczęściej zaczynają jeść w 2-4 dniu. Należy wtedy pilnie obserwować agamki, ponieważ niektóre mogą jeść słabiej. Oddzielamy je wtedy od większych osobników (jedzących lepiej) i otaczamy szczególną opieką.
Agama w domu
Zanim przyniesiemy agamę do domu musimy najpierw przygotować terrarium, aby w nowym miejscu agama miała maximum spokoju.
Jeśli zwierzak podczas transportu się zabrudzi, oczyszczamy go delikatnie ciepłą wodą. Należy też skontrolować czy podczas transportu nasz pupil się nie uszkodził i dopiero wkładamy do terrarium. Jeśli transport trwał w zimie lub w chłodny dzień, nie wkładamy go od razu do nagrzanego terrarium, ale stopniowo go ogrzewamy.
Większość agam jest mało podatnych na stres i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.
Nie oznacza to jednak, że już pierwszego dnia możemy je brać na ręce, wręcz przeciwnie. Musimy zapewnić im spokój i ograniczyć nasze przebywanie przy terrarium do minimum. Jeśli agama się stresuje (jest cały czas ciemna, leży w kącie i w ogóle nie wychodzi) należy zakryć czymś boczne szybki. Większość agam zaczyna jeść na drugi dzień, jednak zdarza się, że czasami trwa to kilka dni. Nie należy się wtedy martwić i zapewnić agamce więcej spokoju. Jeśli nasz pupil nie reaguje na świerszcze trzeba je koniecznie wyciągnąć i spróbować później (Zdarzały się przypadki, że agama, która miała cały czas pod dostatkiem świerszczy w terrarium obojętniała na nie i przestawała jeść. Poza tym świerszcze pozostawione w terrarium, zwłaszcza na noc mogą pogryźć naszego pupila).
Gdy już agama się zadomowi możemy stopniowo coraz częściej przebywać przy terrarium, żeby przyzwyczaiła się do naszej osoby.
Oswajanie
Agamy są bardzo ufne i szybko przyzwyczajają się do naszej obecności. Oswajanie należy zacząć od przyzwyczajania do obecności przy terrarium a następnie podejmujemy pierwsze próby karmienia z ręki. Nie należy próbować ich wyciągać, ponieważ są bardzo szybkie i mogą nam uciec a mała agamka schowa się wszędzie. Wyciągając ją narazimy naszego pupila na bardzo duży stres, co może spowodować, iż będziemy musieli od nowa zaczynać jej oswajanie. Pierwsze próby brania na ręce rozpoczynamy, gdy agama jest już przyzwyczajona do nas i ma minimum 20 cm ,a nawet więcej. Wyciągamy ją na chwile i nie odchodzimy od terrarium. Gdyby agama zaczęła się wyrywać możemy szybko włożyć ją z powrotem. Ważne, aby nie ponawiać tych prób, co chwilę i nie nosić jej cały czas na rękach ani nie głaskać. Pamiętajmy, że to nie są ssaki, które uwielbiają tego typy czynności. Stopniowo wyciągamy ją na coraz dłuższe chwile, aż w końcu gdy już się do tego przyzwyczai i podrośnie możemy podjąć pierwsze próby wypuszczania jej na pokój. Najlepiej zacząć od łóżka zabezpieczając najpierw miejsca, w które mogłaby uciec, pamiętając przy tym, aby w pokoju było ciepło i nie było przeciągów. Gdy już przyzwyczai się do biegania po łóżku pewnie sama rozpocznie dalsze wędrówki. Dlatego musimy zwrócić uwagę na to, aby pokój w którym ją wypuszczamy był czysty i bezpieczny dla agamy. Nie może być w jej zasięgu żadnych drobnych rzeczy które mogłaby zmieścić do pyszczka, ponieważ mogłaby je połknąć. Wszystkie szpary miejsca, w które mogłaby uciec trzeba również zabezpieczyć. Warto też położyć na podłodze jakąś lampkę pod którą agamka będzie mogła się powygrzewać, a jeśli mamy możliwość to położyć coś (ja mam duży kawałek kory) po czym będzie mogła sama wrócić do terrarium, kiedy będzie chciała. PAMIĘTAJMY!!! AGAMY WYPUSZCZONE NA POKÓJ MUSZĄ BYĆ POD STAŁĄ KONTROLĄ WŁAŚCICIELA !!!
Moje agamki uwielbiają takie spacery. Czasami jak chcą wyjść z terrarium potrafią skrobać w szybę godzinami.
Zakup agamy
Agamy Brodate można nabyć w sklepach zoologicznych na giełdach i bezpośrednio od hodowców. Najlepiej jednak dokonać zakupu bezpośrednio od hodowcy, ponieważ mamy wtedy możliwość obejrzenia agamek i wyboru odpowiedniej. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na to czy zwierzę nie ma wyraźnych deformacji kości żeber, ogona i łap. Nie powinno mieć też opuchlizny szczęki i stawów, ani tkanki martwiczej na palcach i ogonie. Brzuch nie powinien być wzdęty. Agamka powinna reagować na zmiany otoczenia, powinna mieć w miarę jasne ubarwienie (ciemne oznacza stres lub złe samopoczucie). Najlepiej jest też wybrać agamkę ruchliwą, u której nie zaobserwowaliśmy nietypowego poruszania.
Jeśli planujemy zakup kilku agam należy nabyć zwierzęta z kilku źródeł, zwłaszcza, jeśli planujemy w przyszłości rozmarzać.
Uwagi
Agamy brodate, są bardzo łagodnymi jaszczurkami, szybko się oswajają i nie sprawiają większych problemów w hodowli.
Opracował: koksik Zaktualizowała: Gadzinka
Najczęśćiej zadawane pytania o agamie brodatej
Moja agama siedzi z otwartym pyskiem, co jej jest?
Otwierając paszczę i siedząc w tej pozycji agamy chłodzą swój organizm, gdy jest im za gorąco. Sprawdź temperaturę w terrarium i możliwie ją zmniejsz zmieniając żarówkę bądź powiększając wentylację. Czasem agamy również otwierając pysk i strosząc brodę odstraszają napastników, ale trwa to zazwyczaj dopóty, dopóki „straszyciel” nie zostawi jej w spokoju.Moja agama zrobiła się ciemna, czym to jest spowodowane?
Agamy ciemnieją, gdy są w niekomfortowej sytuacji. Powodów może być kilka: - stres, strach. Zapewnij agamie spokój i nie dokuczaj jej swoim czy kogoś innego towarzystwem. - nowe mieszkanie, brak kryjówki. Pozwól swojej agamce zaaklimatyzować się i poznać zakamarki terrarium. - zimno. Sprawdź, czy w terrarium panuje odpowiednia temperatura. - ból. Sprawdź, czy agama nie jest ranna, czy nie jest głodna, spragniona, czy nie jest zapchana lub czy nie ma pasożytów. - zmęczenie. Może zabrałeś swoją agamę na spacer po mieszkaniu lub dworze, a tysiące nowych atrakcji ją po prostu zmęczyło. Pozwól jej odpocząć i przespać się.Jakie najlepsze podłoże?
Jest to dość kontrowersyjny temat, ponieważ może zależeć od indywidualnego charakteru agamy. W naturze agamy biegają po sucho trawiastych stepach, ubitej piaszczystej ziemi z kamieniami. Dlatego często hodowcy wybierają piasek lub żwir. Niestety niektóre (nie jest to reguła) agamki zjadają samoistnie piasek lub drobne kamyczki. To może prowadzić do poważnego zaczopowania przewodu pokarmowego. Jeśli zauważyłeś, że twój gad je taką ściółkę, zmień mu jak najszybciej podłoże na bezpieczne kostki kokosowe, łupki kamienne, ewentualnie na kostkę bukową. Substrat kokosowy czy torf nie jest dobrym podłożem, bo w suchym środowisku, w którym żyją agamy, pyli się on. Niektórzy stosują w terrariach maty kokosowe (wycieraczki m.in.), plastikowe maty trawiaste, maty bambusowe lub trzcinowe. Jest to bezpieczne podłoże, ale może dziwnie wyglądać w terrarium.Agama długo się nie wypróżnia
Powody mogą być dwa: agama po prostu mało je, więc i długo nie robi kupy, albo zapchała się. Co to znaczy: jaszczura mogła zjeść przypadkowo lub naumyślnie coś niestrawnego: żwirek, kamyczek, jakąś kulkę. Także podawanie dużej ilości mączniaków lub drewnojadów może powodować zaczopowanie się jelit ich niestrawialnymi chitynowymi pancerzykami. Aby to sprawdzić, trzeba delikatnie, ale stanowczo „wymacać” agamie brzuszek i sprawdzić, czy faktycznie coś w nim jest. Jeśli to się przesuwa i przypomina właśnie kamyczek, niestety to zazwyczaj jest to. W takiej sytuacji należy przygotować miskę ciepłej wody lub ciepłego naparu z rumianki, wsadzić do niej agamę i delikatnie, okrężnymi ruchami wymasować jej brzuszek, co wspomoże wypróżnianie. Bardzo dobrym „lekarstwem” jest podanie ciekłej parafiny (parę złotych w każdej aptece) bezpośrednio do pyszczka gada pipetką lub strzykawką bez igły. U maluszków powinno to być kilka kropel, u podrostków i dorosłych nie więcej niż pół łyżki od herbaty.Jak często i ile podawać świerszczy?
Maluchy karmimy codziennie, nawet dwa razy dziennie, ponieważ szybko rosną i są bardzo żarłoczne. Młodzież karmimy co drugi dzień, a dorosłe co 2-3 dni. Małe jedzą po kilka (6-10) niewielkich świerszczy codziennie, młodzież i dorosłe mogą zjeść za jednym posiedzeniem nawet do 15-20 świerszczy odpowiedniej wielkości. Mimo że agamy mogą zachowywać się jak głodne worki bez dna, nie przekarmiajmy ich, aby się nie przetłuściły. Mączniaki i drewnojady podajemy bardzo oszczędnie, najlepiej tylko te białe (miękkie, świeżo po wylince).Jaką wodę podawać?
Nie podawaj wody z kranu, ponieważ w większości Polski woda jest bardzo twarda i chlorowana. Najlepiej podawać zwykłą wodę mineralną niegazowaną (typu Nałęczowianka), wodę z filtra, przegotowaną. Można dosypać do niej nieco wibovitu, jeśli brodacz go lubi.Czy świetlówka jest mi koniecznie potrzebna?
Przedstawię fakty: brodacze są dziennymi jaszczurkami spędzającymi dzień w pełnym słońcu. Do budulca zdrowego i mocnego kośćca i zapobieganiu niebezpiecznej krzywicy jest im bardzo potrzebna witamina D3, którą pobierają z nikąd indziej, jak ze światła słonecznego. W terrarium nie mają tej możliwości, dlatego trzeba im zapewnić wit.D3 w inny sposób. Są dwa sposoby: podawać witaminę D3 i wapno w proszku czy płynie albo zainstalować świetlówkę UVB. Niektórzy twierdzą, że samo podawanie witamin „dopyszcznie” agamom wystarczy i są zdrowe oraz normalnie rosną. Ale są też przypadki, że agamki, które jedzą D3 i wapno chorują i nie rosną. Ostatnimi czasy naukowcy wysunęli dowody, ze gady nie przyswajają sobie witaminy D3 poprzez proszki i płyny, a mogą ją tylko wytworzyć dzięki słońcu albo świetlówkom. Dlatego o wiele lepiej jest dmuchać na zimne, trochę zainwestować i postępować jak tysiące dobrych terrarystów na świecie – zainstalować świetlówkę. Wtedy mamy pewność, że nasza agama nie będzie cierpieć na krzywicę czy niedorozwój spowodowany brakiem wit.D3.Jaka świetlówka dla agamy?
Agamy żyją na terenach silnie nasłonecznionych, więc potrzebują świetlówki o wysokiej zawartości UVB. Na naszym rynku „najwyższymi” dostępnymi świetlówkami są ośmioprocentowe (np. ReptiGlo 8.0), i to one są odpowiednie.Płeć – jak i kiedy rozpoznawać.
Wbrew opiniom niektórych „ekspertów” najpewniej u agamy płeć można rozpoznać przy jej 25- 30 centymetrach długości. Ale jest również możliwe wywnioskowanie płci u całkiem malutkich agamek przy dowiedzeniu się, w jakiej temperaturze były inkubowane. Przy temperaturze poniżej 30 stopni najprawdopodobniej wyklują się samiczki, a powyżej 30 stopni spodziewajmy się samców. Podrośnięte i dorosłe samce mają wyraźnie zaznaczone pory udowe (takie dziurki po wewnętrznej stronie ud) a ich nasada ogona jest szersza i uwypuklona, ponieważ mieszczą się tam narządy kopulacyjne – hemipenis. Są też zazwyczaj większej „postury” od rówieśniczek samic.Kiedy mogę podać agamie noworodka mysiego?
Agama powinna dać sobie radę z noworodkiem już przy długości 30cm. Nie podajemy ich jednak za często i tylko jako dodatek diety, jednego co dwa tygodnie optymalnie.Mała agamka nie chce w ogóle jeść roślin!
To normalne. Zwykle maluszki nie lubią jeszcze roślin i są bardziej „nastawione” na sycące zwierzęce białko. Gust im się zmieni, gdy wejdą w młodzieńczy wiek.Agama nie chce jeść!
Tu także może być kilka przyczyn: - stres. Pozwól się agamie zaaklimatyzować w nowym domu (kilka dni samotności), nie przeszkadzaj jej kiedy je, pozwól samej upolować. - przejedzenie. Czasem agamy robią sobie kilka dni postu, to normalne i zdrowe. - nadchodząca wylinka. Sprawdź, czy twój gad nie przygotowywuje się do wylinki. Po zrzuceniu, będzie jadł normalnie. - zapchanie się. Zobacz punkt „kłopoty z wypróżnianiem”. - nadchodzący czas zimowania. Agamy przechodzą w zimowy odpoczynek, stają się apatyczne, mało jedzą, dużo śpią. - nieumiejętność polowania. Być może twoja mała agamka była zawsze uczona do jedzenia z ręki i nie potrafi sama upolować, doścignąć świerszcza. Pomóż jej przy tym, razem „polujcie”. - świerszcze się chowają. Niech je przy twojej obecności, aby świerszcze od razu się nie chowały. Może zmień wystrój i podłoże?Jak szybko rośnie agama?
To wszystko zależy od odpowiednich warunków chowu – karmienia, ogrzewania, dostarczania witamin, ruchu. Odpowiednio chowane „niemowlaki” potrafią rosnąć nawet 1cm na tydzień! Później tempo wzrostu spada. Średnio długość 35cm osiągają po 6 miesiącach, co daje 2-4cm na miesiąc, ale im starsza agama tym wolniej rośnie. Po roku powinna być już rozmiarów dorosłego osobnika, tj. ok. 40-45cm.Jak poić?
Niektóre agamy samodzielnie piją z miseczki. Niektóre piją, ale po odpowiedniej zachęcie – poruszaniu, dźwięku lejącej się wody. Ruchliwa woda w misce lub nawet szklance wywołuje u agam zaciekawienie i chęć do picia jej. Ale młode agamki zazwyczaj nie piją z miski, bo się boją lub nie potrafią. Wtedy trzeba zraszać codziennie pewien kawałek ich terrarium, aby spijały krople ze ścianek i elementów wyposażenia. Można też ustawić na pewnej wysokości pojemnik wypełniony wodą z małą dziurką z boku lub na dnie. Woda będzie wtedy powoli kapać na dół, a agamki szybko się nauczą, skąd leci woda i ją pić. Można też położyć kostkę lodu na wentylacji, a ta będzie się powoli roztapiać i spływać, co daje podobne efekty jak przy zastosowaniu pojemniczka. Niektórzy poją też agamy z pipety lub strzykawki, ale jest to dość czasochłonne, choć przyjemne zajęcie.Co zrobić z tzw. „suchym ogonem”?
Czasami, zwykle u małych agamek zdarza się martwica ogona. Objawia się to tym, że końcówka ogona czernieje, „wysusza” się, co powoduje do jego odpadnięcia, a agami ogon nie odrasta. Nie zawsze możemy na to poradzić, choć zdarza się, że martwica ustępuje i ogonek nie odpada. Aby pomóc odpadnięciu ogonka smarujemy go jodyną. Jeśli widzimy, że martwica posuwa się dalej w górę, musimy skierować się do weterynarza, który osądzi, co z tym począć.Jakiej wielkości terrarium?
Brodacze są dość dużymi, terytorialnymi jaszczurkami, głownie łażącymi po ziemi, ale potrafiącymi także świetnie się wspinać. Generalnie, im większe terrarium, tym lepsze. Dla pojedynczego, dorosłego osobnika długość terrarium nie powinna być mniejsza niż metr, a szerokość terra mniejsza niż długość gada. Dla jednej dorosłej agamy terrarium powinno mieć przynajmniej wymiary 100cm-40cm-40cm, a dla pary przynajmniej 120-50-50, dla trio przynajmniej 140-50/60-60.Maluszkom do 20cm długości starczy terrarium o wymiarach 50/60cm-30cm-40cm. Dla podrostków 70/80cm-40cm-40cm. Można więc przez całe życie agamy mieć 3 terraria, albo jedno wielkie, docelowe, gdzie będziemy rozszerzać jego rozmiary przesuwną ścianką wg wzrostu jaszczurki. Małe agamki nie powinny być chowane w wielkim terrarium jak dla dorosłych, ponieważ będą w nim zestresowane, będą miały problemy z polowaniem, a my z obserwacją i oswajaniem naszego podopiecznego.Co podawać oprócz świerszczy?
Na świerszczach nie powinna kończyć się dieta naszej jaszczurki. Można jej także podawać inne owady, takie jak: koniki polne, drobne karaczany, muchy (hodowlane, nie dzikie!), pająki, mączniaki, drewnojady, ćmy, motyle. Owady możemy zbierać z łąki, ale musi być to łąka czysta ekologicznie i daleko od dróg samochodowych. Schwytane owady muszą być czyste od pasożytów. Nie podajemy owadów, które pierwszy raz widzimy na oczy, owadów z pancerzykami, owadów czerwonych, żółtych albo z kolcami lub włoskami (mogą być trujące), poczwarek i wodnych owadów. Oprócz tego agamy chętnie jedzą rośliny. Trzeba pamiętać, że podajemy tylko świeże owoce i warzywa, nie zepsute, bez robaków, obrane i bez pestek, bez ich liści i łodyg, nie podajemy także owoców, których nie znamy lub nam nie smakują, bo mogą być szkodliwe. Owoce które możemy podawać to: jabłko, gruszka, śliwka, banan, pomarańcza, kiwi, winogrono, brzoskwinia, morela, malina, czereśnia, arbuz, melon, ananas. Nie podajemy cytryny, awokado. Warzywa podajemy surowe: marchew, burak, cukinia, kabaczek, sałata (w niewielkich ilościach! To bezwartościowy zapychacz żołądka), cykoria, rzodkiewka, pomidor, ogórek zielony, kalarepa, szpinak, groszek zielony, ostrożnie z kukurydzą i cebulą oraz ziołami. Nie podajemy ziemniaka, kalafiora, selera, pora, pietruszki, (działają moczopędnie), fasoli, kapusty (powoduje wzdęcia), szparagów, czosnku ani grzybów. Oprócz tego można podawać czyste ekologicznie mlecz, lucernę, listki akacji, kiełki zbóż. Nie podajemy liści rzodkiewki, trawy, zboża. Oprócz roślin, agamom można podawać także jako smaczny dodatek: noworodki mysie i szczurze, kocią karmę w puszce, granulat dla agam, kiełże, granulki dla rybek, kawałki piersi kurzej, kawałki serca wołowego, dżdżownice (bardzo dokładnie wymyte ze śluzu, z czystych rejonów i pozostawione na parę dni bez podłoża w celu opróżnienia przewodu pokarmowego z ziemi). Nie wolno podawać ślimaków, żadnych słodyczy, resztek z obiadu i lodów, choć te ostatnie agamy bardzo lubią.
Pytania ułożyła i opracowała: Double
Literatura: