Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Gekon lamparci
Gekon lamparci
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda

Podarcis sicula - jaszczurka sycylijska

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji

Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Podarcis sicula

Nazwa polska:

Jaszczurka sycylijska

Synonimy:

-

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Jaszczurki z rodzaju Podarcis osiągają niewielkie rozmiary. Wielkość jaszczurki sycylijskiej to zaledwie 20 cm, przy czym ok 2/3 tej długości to ogon, jednak hodowla jej i obserwacja może dostarczyć naprawdę wiele radości. Jaszczurka ta należy do bardzo ruchliwych, w dodatku prowadzi wyłącznie dzienny tryb życia dzięki czemu nie ma problemu w obserwacji jej zachowania w czasie jej największej aktywności. Jaszczurki sycylijskie nie są bardzo wymagające, dlatego można je polecić początkującym terrarystom szukającym czegoś innego niż gekony lamparcie.

Występowanie

W naturze jaszczurki sycylijskie zamieszkują ciepłe, skaliste tereny. Często spotyka się je na obszarach zamieszkanych przez człowieka.

Wielkość terrarium

Dzięki ich niewielkim rozmiarom, P. sicula nie potrzebują dużego terrarium do ich hodowli. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż są one bardzo ruchliwe, dlatego przy wybieraniu terrarium, trzeba pamiętać, aby nie było ono za małe. Minimalne wymiary terrarium dla haremu dorosłych jaszczurek sycylijskich (1 samiec + 2 samice) to 50/40/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Jeśli jednak byłaby taka możliwość, powinno być ono większe, aby zapewnić jaszczurkom jak najwięcej przestrzeni do biegania.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Terrarium oświetlamy w cyklu 12-godzinnym zwykłymi żarówkami o mocy przystosowanej do wielkości terrarium i innych cech mających wpływ na temperaturę wewnątrz. Jaszczurki sycylijskie zamieszkują południową i zachodnią Europę, dlatego klimat panujący w terrarium powinien być mniej więcej podobny. Temperatura powinna się wahać w graniach 25-28°C, pod promiennikami ciepła może dochodzić do 35°C. W nocy może spadać do 20°C, ale nic się nie stanie, jeśli będzie cieplej. Staramy się, aby podczas dnia ogrzewanie działało od góry, czyli bezpośrednio od żarówek, ponieważ jest to najbardziej zbliżone do działania słońca. Unikamy powszechnie stosowanych skałek grzewczych ze względu na wiele przypadków poparzenia zwierzaków w ten sposób. Jaszczurki sycylijskie nie mają specjalnych wymagań pod względem wilgotności – powinna się ona utrzymywać na poziomie ok. 50%, czyli typowa wartość w większości mieszkań.

Wymagane wyposażenie terrarium

Jaszczurki sycylijskie doskonale się wspinają i uwielbiają to robić, dlatego w terrarium powinna się znaleźć ścianka, na którą mogłyby się wdrapać, jakieś konary i kamienie również umożliwiające wspinaczkę. Obowiązkowo w terrarium musi się znaleźć miseczka z zawsze czystą wodą. Kratki wentylacyjne powinny być przykryte moskitierą, ze względu na drobne owady, którymi żywią się jaszczurki.

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-03 23:12