Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Eumeces schneideri - scynk długonogi, scynk berberyjski
Eumeces schneideri - scynk długonogi, scynk berberyjski
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Lacerta agilis - jaszczurka zwinka
Lacerta agilis - jaszczurka zwinka
Underwoodisaurus milii
Underwoodisaurus milii
Ctenosaura similis - legwan czarny
Ctenosaura similis - legwan czarny

Phelsuma dubia

Polecany dla średniozaawansowanych
Gatunek opisał: Rok opisania: | Uwaga gatunek wymaga rejestracji! (Cites: Załącznik II Aneks UE: Aneks B)


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Phelsuma dubia

Synonimy:

-

Wygląd:

Niewielki gekon o budowie typowej dla przedstawicieli rodzaju Phelsuma. Osiąga rozmiary około 15 cm (samce), samice nieco mniej, jest dość skromnie ubarwionym przedstawicielem swojego rodzaju, ubarwienie lekko brązowe, oliwkowe, na tym tle występują niewielkie brązowawe plamy koloru od ciemnożółtego do brązowego, brzuch kremowy.

Występowanie:

Phelsuma dubia jest najszerzej rozprzestrzenionym przedstawicielem rodzaju Phelsuma. Na Madagaskarze gekon ten występuje na całym zachodnim wybrzeżu i północnym-wschodzie, na czterech wyspach należących do Komorów, na wyspach Pemba, Zanzibar i Mafia u wybrzeży Afryki, oraz wschodnią Kenię i Tanzanię.

Biotop:

Zamieszkuje suche lasy, palmy, bananowce oraz w pobliżu siedzib ludzkich.

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 25-28°C, punktowo do 35°C, w nocy około 21-24°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień 50-60%, nocą wyższa.

Oświetlenie:

Cykl  oświetlenia 12 godziny. Stosujemy świetlówkę lub żarówkę UVB 5%.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Podstawą pokarmu dla tego gekona powinny stanowić odpowiedniej wielkości owady, rozcieńczony w wodzie miód, gęsty naturalny sok owocowy, słodkie owoce zgniecione na papkę np. banan, papaja, brzoskwinia, dżemy (najlepiej domowej roboty, bez żadnych sztucznych składników), przeciery w słoiczkach dla dzieci np. Gerber, nie należy podawać produktów zawierających w swoim składzie twaróg czy dynię, pokarm roślinny jest uzupełnieniem diety i powinien być podawany nie częściej niż co 2-3 dni. Nie wolno zapominać o regularnym podawaniu witamin i minerałów.

Wielkość terrarium:

45x45x60 cm

Terrarium:

Gekona tego należy trzymać parami lub samca z kilkoma samicami. Stosunkowo niewielkie terrarium o rozmiarach 40x40x60 cm (ważna jest wysokość terrarium) powinno wystarczyć dla samca i dwóch samic, lepiej jednak zapewnić większe terrarium, w terrariach o większych rozmiarach razem z tym gatunkiem mogą być trzymane inne gatunki o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Wystrój terrarium powinien składać się z pędów bambusowych, gałęzi o gładkiej powierzchni, żywych roślin o dość sztywnych liściach np. Sansevieria trifasciata. Naczynie z wodą jest zbędne, do zaspokojenia pragnienia tych gekonów wystarcza spryskanie wodą terrarium letnią wodą, felsumy będą zlizywać krople wody z liści, szyb i gałęzi. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe które w tak suchych warunkach będzie pylić. Konieczna jest świetlówka UVB żeby utrzymać felsumy przy zdrowiu, wykazywały dużą żywotność i były aktywne.

Rozmnażanie:

Dobrym miejscem do składania przez samicę jaj będą pędy bambusa czy Sansevieria trifasciata. Zaraz po zniesieniu jajka są jeszcze miękkie i można je przełożyć do inkubatora, kiedy jaja już stwardnieją należy zostawić je w miejscu zniesienia. Jaja powinny być inkubowane w temperaturze około 28*C i wilgotności około 80% czas inkubacji wynosi około 2 miesiące. Młode mają około 4 cm długości, ciało ma kolor brązowy, a ogon ciemnożółty. Należy umieścić je pojedynczo do małych terrariów, należy je karmić odpowiednio małymi owadami, młodym lepiej nie podawać pokarmu roślinnego. Nie wolno zapominać o koniecznym naświetlaniu promieniami UVB i o regularnym podawaniu witamin i minerałów.

Uwagi:

Wymagane naświetlanie promieniami UVB

Jak wszystkie gekony z rodzaju Phelsuma gekon ten prowadzi dzienny tryb życia. Wszystkie gekony z tego rodzaju są umieszczone w II załączniku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dlatego trzeba uzyskać od sprzedawcy świadectwo narodzin w niewoli, oraz w ciągu 14 dni od zakupu należy je zarejestrować w starostwie.

Opracowanie:

Opracował tokaga

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-04 00:03