Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Basiliscus vittatus - bazyliszek pręgowany
Basiliscus vittatus - bazyliszek pręgowany
Physignathus cocincinus - agama błotna
Physignathus cocincinus - agama błotna
Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Tropidurus hispidus
Tropidurus hispidus

Paroedura picta

Polecany dla średniozaawansowanych

Paroedura picta to gekon który zaczyna się pojawiać coraz częściej w domowych hodowlach. Nie wymaga dużego terrarium oraz ma piękne ubarwienie. Gekony te żyją dość krótki. Dożywają ok. 5-6 lat. Niestety samice, często wydające potomstwo mogą nie dożyć nawet 2 lat ! Jest to jaszczurka o naziemnym trybie życia. Rzadko można ją spotkać na krzewach. W dzień przebywa w ukryciu, np. między sucholubną roślinnością. Aktywna w nocy, wtedy też zdobywa pokarm (poluje).

Gatunek opisał: Peters Rok opisania: 1854 Nie wymaga rejestracji
Paroedura pictus
Fot. 1 Paroedura pictus


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Paroedura picta

Nazwa niemiecka:

Madagaskar Großkopfgecko

Nazwa czeska:

Gekon Madagaskarský

Nazwa angielska:

Ocelot Gecko

Synonimy:

-

Wygląd:

Gekon ten jest dość mały. Dorasta do ok. 17-18 cm. Prezentuje bardzo ciekawe kolory. W jego barwie dominują odcienie brązu. Posiada on na ciele jasne pasy i plamki. Niektóre osobniki posiadają jasny pas wzdłuż ciała.

Ubarwienie młodych Paroedura picta i dorosłych różni się. Młode mają po urodzeniu wiele jasnych, małych plamek, które z upływem wieku zwiększają się i zamieniają w paski. Niektóre młode mają również drobne, ciemne i jasne paseczki.

Gekon ten posiada dużą, wyodrębnioną głowę. Ogon stanowi połowie długości ciała i ma budowę segmentową co pozwala na jego odrzucenie (autotomia) w razie niebezpieczeństwa. W ogonie magazynowane są tłuszcze, dlatego jest on szeroki gdy nasz pupil jest dobrze nakarmiony. Palce (a jest ich w jednej łapce pięć) zaopatrzone są w pazurki, lecz u młodych osobników nie ma ich, a są drobne lamelle (dzięki nim Pictusy mogą chodzić po płaskich powierzchniach).

Występowanie:

Paroedura picta występuje głównie na Madagaskarze.

Biotop:

Zamieszkuje tereny suche i półsuche.

Aktywność:

Nocna

Zachowanie:

Gekon ten jest łatwy w hodowli. Polecany początkującym terrarystom. Da się go oswoić, choć młode osobniki są bardzo płochliwe. Dlatego gdy kupujemy młode Paroedura picta , musimy poczekać, aż trochę podrosną i systematycznie oswajać. Gatunek ten cechuje fakt, iż łatwo się on przystosowuje do warunków hodowlanych. Jest odporny na błędy młodych hodowców (ale to nie znaczy, że można je robić, wręcz przeciwnie, jaszczurka ta, jak każda inna musi mieć jak najlepsze warunki!).

Jak wiecie, w jednym terrarium nie możemy trzymać dwóch samców. Chyba, że zapewnimy duże terrarium, w którym każdy samiec będzie miał swoje terytorium.
Najlepiej jest hodować samca z kilkoma samicami. Można również trzymać parkę, lecz wtedy trzeba będzie co jakiś czas zabierać samca z terrarium aby samica mogła odpocząć i zregenerować się po ciągłych i bardzo męczących kopulacjach. Wielu hodowców uważa, że Paroedura picta można łączyć z innymi gekonami, np. Gekonem Lamparcim. Można, ale po co ? My nie polecamy łączenia różnych gatunków w jednym terrarium. Lepiej jest zapewnić idealne warunki jednemu gatunkowi, niż złe - dwóm gatunkom. Poza tym Gekony Lamparcie są większe od Paroedurek i będą one atakowały mniejszy i słabszy gatunek jakim jest P. pictus, co może spowodować nawet śmierć któregoś osobnika.

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

W dzień 27-30°C. Najchłodniejsze miejsce 25°C, a pod promiennikiem do 33°C. Nocą temperatura pokojowa, około 22-25°C.

Wilgotność powietrza %:

50% w dzień, nocą może wzrastać do 60-65%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12-13 godzinny, UVB niepotrzebne ze względu na nocną aktywność tych jaszczurek.

Typ terrarium:

Umiarkowane

Żywienie:

Paroedura picta żywi się głównie owadami, takimi jak: świerszcze, karaczany, koniki polne, ćmy, motyle, muchy, drobne pająki. W terrarium gekony te żywimy głównie świerszczami. Jako urozmaicenie diety podajemy inne owady, np. plankton łąkowy (w okresie letnim). Musimy pamiętać, abyśmy podawali witaminy (np. Reptovit lub dostępny w aptece Vibovit Bobas). Owady posypujemy witaminami i podajemy pupilowi.
Młode Paroedura picta karmimy nawet codziennie lub po kilka świerszczy co dwa dni. Dorosłym osobnikom wystarczy jak dwa, czy trzy razy w tygodniu wrzucimy kilka świerszczy. Pamiętajmy, iż Paroedura picta to gekony nocne, więc karmimy je wieczorem, rankiem zbierając nie zjedzone owady.

Wielkość terrarium:

30x30x45 cm

Terrarium:

Terrarium dla naszego gekona musi jak najbardziej przypominać naturalne środowisko jego życia. Tak więc terrarium musi być typu półsuchego. Dla parki Paroedura picta wymiary terrarium to co najmniej 40x30x30 cm.

Na dno terrarium wysypujemy torf, włókno kokosowe, chips kokosowy lub kostkę bukową. W terrarium musi się znaleźć kilka kryjówek, w których nasz pupil będzie się mógł schować i odpoczywać. Jako kryjówka może posłużyć: łupina kokosu, skała, odpowiednio ułożone kamienie (łupki). Również ciekawym rozwiązaniem będą półki skalne i gotowe, kamienne groty.
W terrarium koniecznie musi się znaleźć miska, z codziennie czystą i świeżą wodą.

Do terrarium możemy włożyć również korzenie i kamienie. Musimy pamiętać, iż terrarium musi mieć idealną wentylację. Jeżeli zakupujemy młodego osobnika, w terrarium nie może być żadnych szczelin i ciężko dostępnych miejsc, aby gekon nie miał problemów ze zdobywaniem pokarmu (łapaniem świerszczy).

W terrarium nie możemy zapomnień o oświetleniu. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie zwykłej lustrzanki, która dostępna jest w każdym sklepie elektrycznym. Bardzo dobrze ogrzewa terrarium i skupia światło w jednym miejscu. Oprócz niej możemy umieścić żarówkę terrarystyczną, np. firmy Exo-Terra (Day Glo) czy firmy Hagen, które bardzo dobrze wpływają na rozwój jaszczurki.

W terrarium niezbędny jest również termometr i hygrometr. Temperatura w "domu" naszego pupila w dzień powinna oscylować w granicach 26-30°C, pod promiennikiem do 32-33°C. W nocy powinna spadać do ok. 22-25°C. Wilgotność niska, w dzień około 50%, nocą może wzrastać do 60-65%, którą uzyskujemy przez codzienne, lekkie spryskiwanie terrarium - wieczorem. Spryskiwać jest najlepiej letnią, przegotowaną wodą.

Rozmnażanie:

Dość łatwe. Najlepiej jest łączyć parę, gdy samica ukończy pierwszy rok życia. Co jakiś czas trzeba rozdzielać gekony, ponieważ samiec będzie męczył samicę ciągłymi kopulacjami.

Do kopulacji najczęściej dochodzi w nocy. Po ok. 20-25 dniach od kopulacji samica składa 2 jaja. Najlepszym rozwiązaniem jest włożyć do terrarium pojemnik z wilgotnym torfem lub vermikulitem aby tam samica mogła złożyć jaja. Po złożeniu przenosimy pojemnik do inkubatora. Często zdarza się, że po ok. miesiącu samica składa kolejne jaja. Gdy w inkubatorze wilgotność będzie wynosiła ok. 70% a temp. 28-30°C to młode wylęgną nam się po około 90 dniach.

Młode przenosimy do małego terrarium, oczywiście nie takiego jak terrarium dorosłych osobników. Młode gekony najlepiej jest trzymać na podłożu z wilgotnych ręczników papierowych, które na bieżąco wymieniamy na czyste. Do tego terrarium wsadzamy miskę z wodą i kilka kryjówek. Młodym podajemy drobne owady, najlepiej małe świerszcze i dużo witamin !

Uwagi:

Bardzo ładna, lecz krótko żyjąca jaszczurka. Da się ją oswoić.

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

  • Podgatunki: 

    • P. centralis (La Greca, 1954) 

    • P. virescens (Serville, 1839)




  • Występowanie: 

      Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej



  • Wielkość: 

    • Samiec: 2-2,5cm 

    • Samica: 3cm 


  • Długość życia/liczba wylinek: 

    • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

      Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 18:59