Odchów młodych jaszczurek
Minęły dziesiątki dni doglądania i opieki nad inkubującymi się jajami. Zbliża się termin klucia, więc z każdym dniem podekscytowanie jest coraz większe. Gdy pewnego razu rutynowo kontrolujesz zawartość inkubatora zauważasz, że otoczka jednego z jaj jest przerwana, a w którymś z rogów pojemniczka siedzi miniaturowa kopia rodziców. Teraz z czystym sumieniem i radością śmiało możesz sobie powiedzieć, że odniosłeś sukces. Pierwsze udane rozmnożenie jest chwilą, którą każdy hodowca pamięta. Oczywistym jest fakt, że obowiązki nie kończą się w chwili klucia. Bez obaw można stwierdzić, że od tego momentu ich liczba wzrośnie. Przy przestrzeganiu kilku podstawowych zasad odchów młodych w większości przypadków wcale nie jest rzeczą trudną.
Warunki dla młodych jaszczurek
Logicznym jest, że warunki środowiskowe dla młodych osobników właściwie niczym nie odbiegają od tych dla jaszczurek dorosłych, stąd temperatura i wilgotność pozostają takie jak w terrarium rodziców (wilgotność może być ewentualnie nieco większa).
Terrarium dla młodych jaszczurek
Młode jaszczurki powinny zostać przeniesione z inkubatora do odpowiedniego pojemnika w którym będą odchowywane. Maluchów pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać w terrarium osobników dorosłych, gdyż najprawdopodobniej zostaną one potraktowane jako pokarm. Do odchowu najlepiej nadają się faunaria lub nieduże terraria. Ich niewielkie rozmiary są szczególnie istotne. Małe jaszczurki zaczynają polować instynktownie, jednak początkowo nie robią tego zbyt precyzyjnie, stąd złapanie zdobyczy często wymaga kilku prób. Mała przestrzeń zapobiega rozchodzeniu się pokarmu i sprawia, że gad cały czas ma możliwość polowania. Skromny i prosty wystrój (grota, korzeń lub kilka gałęzi w zależności od wymagań gatunku) jaki ma panować wewnątrz faunarium pełni bardzo podobną funkcję. Uciekające owady karmowe nie powinny mieć możliwości ukrycia się w jakichkolwiek szczelinach. Tym sposobem młodym będzie łatwiej polować, a my będziemy mieli pewność, że gady wyłapują całą podaną im porcję. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj podłoża. W przypadku młodych jaszczurek jedynym wyjściem są papierowe ręczniki bądź też gazety (te drugie po spryskaniu wodą wyginają się tworząc kryjówki dla owadów, stąd nie są najlepszym rozwiązaniem). Piasek, żwir, torf, a nawet włókno kokosowe nie powinny znajdować się w zbiorniku dla malców. W przypadku tak delikatnych i niedużych zwierząt nawet niewielka dawka połkniętego podłoża (czy to ze względu na niedobór minerałów, czy też podczas pożerania ofiary) może spowodować problemy zdrowotne w postaci zaczopowania przewodu pokarmowego.
Żywienie młodych jaszczurek
W przypadku gatunków drapieżnych podawany młodym pokarm z reguły jest taki sam jak ma to miejsce u dorosłych gadów. Jedyną różnicą są rozmiary karmówki, dlatego u niewielkich gatunków warto zawczasu zadbać o wylęg świerszcza, który przez pierwsze okresy życia może okazać się jedynym możliwym do zjedzenia pożywieniem. U gatunków, których dieta składa się zarówno z pokarmu roślinnego jak i zwierzęcego zazwyczaj bywa, że jadłospis młodych w większości złożony jest z owadów, a rośliny i owoce to niewielki odsetek zjadanego pożywienia. Dopiero z wiekiem pokarm roślinny bierze coraz to większy udział w diecie. Częstotliwość karmienia młodych jaszczurek jest duża. Zaleca się podawanie pokarmu codziennie, czasem nawet dwukrotnie w ciągu dnia (w przypadku gadów nocnych karmienie odbywa się nocą). Taka odpowiednio duża ilość pokarmu pozwala na prawidłowy i szybki przyrost. Bardzo ważnym aspektem podczas karmienia intensywnie rozwijających się jaszczurek jest właściwa suplementacja w witaminy i minerały. Ilość witamin powinna być odpowiednio wyważona. Ich zbyt mała dawka prowadzi do niedoboru awitaminozy, z kolei ich zbyt duża ilość powoduje hiperwitaminozę. Najbezpieczniej jest podawać witaminy wraz z pokarmem co około 3 karmienie. Wapń jest minerałem, który odgrywa niezwykle ważną rolę podczas wzrostu. Jego niedobór prowadzi do krzywicy i metabolicznej choroby kości (ang. MBD metabolic bone disease), które objawiają się wykrzywionymi kończynami, miękkim kośćcem i w konsekwencji doprowadzają do śmierci zwierzęcia. Wapń jest suplementem, którego nie da się przedawkować, stąd młodym można go podawać przy niemalże każdym karmieniu (dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie w terrarium/faunarium miseczki z wapniem).
Hodowla grupowa młodych jaszczurek
O ile określony gatunek nie ma skłonności kanibalistycznych możliwy jest odchów w grupie. Należy jednak pamiętać, że im większa jest ilość osobników, tym jest trudniej wychwycić ewentualne niepokojące objawy. Czasem zdarza się, że słabsze osobniki są odpędzane od pokarmu, lub są tak zdominowane, że zaprzestają polowania. Idealnym rozwiązaniem jest więc odchów pojedynczy. Wówczas jesteśmy w stanie dokładnie ocenić stan zdrowia osobnika, sprawdzać jego przyrosty i kontrolować apetyt. Z reguły jednak odchów kilku sztuk razem nie sprawia większych problemów, a separację stosuje się jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.