Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Stellagama stellio - hardun, agama hardun
Stellagama stellio - hardun, agama hardun
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Gekon lamparci
Gekon lamparci
Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska
Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska

Lacerta agilis - jaszczurka zwinka

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Lacerta agilis - jaszczurka zwinka
Fot. 1 Lacerta agilis - jaszczurka zwinka


Polecany dla:

Nie dotyczy

Nazwa łacińska:

Lacerta agilis

Nazwa polska:

Jaszczurka zwinka

Ochrona gatunkowa:

Bardzo często zdarza się, że młodzi "hodowcy" chwytają polskie jaszczurki,a następnie starają się je hodować, co najczęściej kończy sięśmiercią zwierzaka. Nie wiedzą przy tym, że łamią również prawo.Lacerta agilis tak jak i inne polskie jaszczurki jest objęta ochronąprawną!. Wiąże się to między innymi z tym, że nie możemy ich chwytać,przetrzymywać (hodować), płoszyć i niszczyć ich siedlisk! Pamiętajmy, żeschwytanie nawet jednego osobnika może w znacznym stopniu przyczynić się dozniknięcia lokalnej populacji.

Synonimy:

-

Wygląd:

Jaszczurka zwinka osiąga nieco ponad 20cm. Posiada krępe ciało z krótkiminogami. Grzbiet pokryty jest drobnymi łuskami, drobniejszymi niż łuskipokrywające boki. Głowa pokryta jest dużymi, regularnymi tarczkami. Oczy oczerwonawej tęczówce. Ogon nieco dłuższy od reszty ciała. Ubarwieniebrązowe. Rysunek na ciele różnorodny zazwyczaj grzbietem biegniecharakterystyczny wzór - ciemne plamki na których wyrysowane są krótkie, kremowe paski biegnące wzdłuż ciała (zdarzają się też osobniki uktórych grzbiet pokryty jest jednolicie brązową barwą). Boki pokryteciemnymi, nieregularnymi plamkami w środku których mogą widnieć mniejszeplamki koloru kremowego. Boki samców w okresie godowym przybierają soczysty,jasnozielony kolor.

Występowanie:

Jaszczurka zwinka występuje na dużym obszarze Europy włącznie z Wielką Brytanią. W Polsce występuje na całym obszarze kraju. Jaszczurka zwinka jest niezwykle plastyczna jeśli chodzio środowisko jakie zamieszkuje. Podstawowym warunkiem jaki musi spełniać teren zamieszkiwany przez Lacerta agilis jest nasłonecznienie. Dlatego teżjaszczurka ta chętnie zamieszkuje polany lasów, przecinki, tereny znieporośniętymi placykami gleby. Zwinka bardzo chętnie zamieszkuje glinianki(dzięki nieporośniętym zboczom). Czasem można ją spotkać wygrzewającąsię na stertach kamieni, czy drewna. Na obszarach, gdzie panuje chłodniejszyklimat zamieszkuje jedynie miejsca, gdzie znajdzie nieporośnięte,nasłonecznione, szybko nagrzewające się tereny z podłożem w którym moznakopać np. piaskiem. Takie warunki umożliwiają rozwój zarodków wzłożonych jajach. Sytuacja taka ma miejsce np. w Wielkiej Brytanii, gdzie ztego powodu nazwano ją jaszczurką piaskową (Sand Lizard).

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Żywienie:

Odżywia się wyłącznie pokarmem zwierzęcym - różnego rodzaju owadami jakiemoże złapać w swoim środowisku.

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Rozmnażanie:

Gody u jaszczurki zwinki odbywają się w kwietniu i maju. W trakcie godówsamce przybierają szmaragdowy kolor i toczą między sobą walki o terytorium. Polegają one na chwytaniu przeciwnika pyskiem i siłowaniu się. Terminskładania jaj przypada na czerwiec i lipiec (około 4 tygodne po kopulacji). Samica wykopuje przednimi kończynami dołek i składa w nim od 4 do 15 jaj. Młode wykluwają się po około 35-65 dniach w zależności od temperaturyjaka panowała podczas rozwoju zarodków. Jaszczurki zwinki tuż po wykluciu mierzą 5-6 cm.

Zimowanie:

W sen zimowy zapada końcem października, a wybudza się z niego końcem marca.Spoczynek zimowy odbywa się pod ziemią w norkach.

Uwagi:

  • Gatunek prawnie chroniony!

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-18 17:30