Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Hemidactylus turcicus - gekon turecki
Hemidactylus turcicus - gekon turecki
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda

Gekon orzęsiony

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Guichenot Rok opisania: 1866 Nie wymaga rejestracji
Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus - gekon orzęsiony
Fot. 1 Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus - gekon orzęsiony
Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus - gekon orzęsiony
Fot. 2 Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus - gekon orzęsiony


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Correlophus ciliatus

Nazwa polska:

Gekon orzęsiony

Nazwa niemiecka:

Kronengecko

Nazwa czeska:

Pagekon řasnatý

Nazwa angielska:

Crested Gecko, New Caledonian Crested Gecko, Guichenot's Giant Gecko, Eyelash Gecko

Synonimy:

-

Wygląd:

Głowa tego gatunku jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Ogon jest gładki, walcowaty. Oczy są barwy zielonozłotej i tak jak u wszystkich gekonów o aktywności nocnej, źrenica jest pionowa. Spodnia częśc palców wyposażona jest w lamelle. Swą nazwę zawdzięcza rzędowi wyrostków przypominających rzęsy. Wyrostki te umiejscowione są tak jak już wcześniej wspomniano nad oczami, po bokach głowy oraz na grzbiecie, gdzie biegną wzdłuż ciała w postaci dwóch równoległych do siebie rzędów. Ubarwienie tej jaszczurki jest niezwykle różnorodne. W niewoli spotkać możemy osobniki beżowe, szare, czarne, pomarańczowe, żółte i czerwone. Ciało może być barwy jednolitej lub może być pokryte cętkami, plamami i innymi znaczeniami.

Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus osiąga rozmiary 12-14cm (niektóre źródła podają, że dorasta nawet do 20 cm). Samce są nieco większe od samic.

Występowanie:

Zamieszkują wilgotne, ciepłe lasy wysp Nowej Kaledonii. Przebywają na drzewach kilka metrów nad ziemią.

Długość życia:

Prawdopodobnie mogą dożywać 20 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Oswojenie gekona orzęsionego jest realne. Trzeba jednak wykazać się cierpliwością. Początkowo jest płochliwy, jednak gdy po pewnym czasie przekona się, że z naszej strony nic mu nie grozi, staje się bardziej ufny i spokojniejszy. Młodych osobników nie należy brać na ręce ze względu na ich niewielkie rozmiary i delikatną budowę.

Nie poleca się hodowania gekona orzęsionego (Correlophus ciliatus) razem z innymi gatunkami. W terrarium najlepiej hodować jednego samca i dwie samice (bądź same samice). Hodowla pojedynczej parki spowoduje, że samiec będzie skupiał całe swoje zainteresowanie na jednej samicy, przez co będzie ona zestresowana i w nienajlepszej kondycji.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 23-27°C, nocą 19-23°C.

Wilgotność powietrza %:

Około 75% w dzień, nocą wyższa.

Oświetlenie:

Cykl 12 godziny, UVB niepotrzebne, jaszczurka o aktywności nocnej.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Gekony orzęsione są jaszczurkami, które żywią się zarówno pokarmem zwierzęcym jak i roślinnym. Nie znaczy to jednak, że możemy je karmić wyłącznie jednym rodzajem pokarmu. Podstawą diety zwierzęcej są świerszcze. Podajemy 4-5 świerszczy (na jednego osobnika) co drugi, trzeci dzień. Od czasu do czasu możemy podać mączniki (po wylince, jeszcze białe) W okresie wiosennym i letnim pokarm zwierzęcy uzupełniamy o plankton łąkowy (np. koniki polne, ćmy). Pamiętajmy (!) , że nie możemy łapać owadów w miejscach zanieczyszczonych (np. w pobliżu szlaków samochodowych). Pokarm roślinny stanowią starte owoce np. brzoskwinia, banan, jabłko, które podajemy średnio raz w tygodniu. Możemy również podawać pokarmy dla dzieci - tak zwane Gerberki. Pokarm uzupełniamy o wapń i witaminy.

Wielkość terrarium:

45x45x60 cm

Terrarium:

Dla pary gekonów orzęsionych odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 50x40x60cm (dł.wys.szer.). Jeśli mamy zamiar wykonać większe terrarium, pamiętajmy, że musi być ono typu wertykalnego. Gekon orzęsiony jest gatunkiem o nadrzewnym trybie życia i uwielbia wspinaczkę, musimy o tym pamiętać urządzając wnętrze terrarium. Tylną ściankę należy wykleić korkiem. Wewnątrz umieszczamy różnego rodzaju elementy zwiększające powierzchnię życiową, np. gałęzie, korzenie, konary, wydrążone pnie korkowe, które dodatkowo spełniają rolę kryjówek. Miejmy na uwadze, że nie należy przesadzać z ilością gałęzi. Ich zbyt duża liczba może utrudnić gekonom swobodne poruszanie się, a nam utrudnić dostęp do wszystkich części terrarium. Chcąc zwiększyć ilość schronień oraz poprawić samopoczucie jaszczurek, w terrarium powinny znaleźć się rośliny, sztuczne lub prawdziwe.

Zaletą naturalnych roślin jest to, że pomagają utrzymywać odpowiednią dla tego gatunku wilgotność oraz sprawiają, że nasze terrarium 'tętni życiem'. Rośliny jakimi możemy obsadzić zbiornik dla gekonów orzęsionych to między innymi Epipremnum pinnatum, Filodendron, czy Fikus. Dobrym podłożem są włókno kokosowe oraz torf, które dobrze utrzymują wilgotność. Możemy także stosować papierowe ręczniki. Terrarium należy spryskiwać 1-3 razy dziennie (zawsze wieczorem). Miseczka z wodą jest niepotrzebna, ponieważ jaszczurki spijają krople wody powstałe na roślinach w wyniku spryskiwania.

Rozpoznawanie płci:

Rozróżnienie płci u gekonów orzęsionych nie powinno sprawiać większych problemów. Samce mają wyraźne wybrzuszenia u nasady ogona, które zaczynają być widoczne juz w wieku 4-6 miesięcy.

Rozmnażanie:

Samce dojrzałość płciową osiągają w wieku 8 miesięcy, samice zazwyczaj nieco później. Gekon orzęsiony jest w stanie rozmnażać się cały rok, jednak zaleca się poddać go spoczynkowi zimowemu, aby dać samicom czas na odpoczynek i regenerację. Samice składają po dwa jaja wielokrotnie w ciągu sezonu. Pamiętajmy, aby dostawały one wapń i wystarczającą ilość pokarmu. Jaja zazwyczaj możemy odnaleźć w wilgotnym podłożu. Należy przenieść je do inkubatora w którym powinna panować temperatura 25-26°C. Podczas przenoszenia jaj zwróćmy szczególną uwagę na ich położenie. W żadnym wypadku nie mogą być one obracana, ponieważ może to doprowadzić do śmierci zarodka. Młode gekony orzęsione wykluwają się po mniej więcej 70 dniach.

Młode jaszczurki przenosimy z inkubatora do niewielkiego terrarium lub faunabox'u. W zbiorniku nie stosujemy żadnego podłoża, ponieważ może ono być zjadane przez maluchy. Dobrze natomiast sprawdzają się papierowe ręczniki. Wystrój wewnątrz powinien być bardzo prosty, aby mieć nad gekonami jak największą kontrolę. Maluchy zazwyczaj zaczynają jeść tuż po pierwszej wylince. Karmimy je codziennie podając 2-6 świerszczy. Młode, rosnące jaszczurki potrzebują więcej pokarmu zwierzęcego, więc przewagę diety powinny stanowić świerszcze i inne owady. Pokarmem roślinnym karmimy 1-3 razy w tygodniu. Podajemy wapń i witaminy. Młodym warto zamontować świetlówkę UVB, co wykluczy możliwość zachorowania na MBD.

Zimowanie:

Okresu spoczynku zimowego u gekona orzęsionego nie można nazwać zimowaniem. Jest to raczej okres niewielkiego obniżenia temperatur. Ma on na celu tymczasowe zastopowanie rozmnażania. Zimowanie przebiega w temperaturze 21-22°C w dzień i 15-18°C nocą przez okres około 2 miesięcy. Dodatkowo dzień świetlny możemy skrócić do 10 godzin. W tym czasie zmniejszamy również ilość podawanego pokarmu.

Uwagi:

Nie należy trzymać dwóch samców razem!

Zdania hodowców na temat naświetlania nocnych gekonów promieniami UVB są podzielone. Warto jednak zamontować tego typu oświetlenie w terrarium, co da nam pewność, że nasi podopieczni nie zachorują na metaboliczną chorobę kości.

Opracowanie:

Opracowała Gadzinka na podstawie

  1. Obrazovy atlas gekonu Lubomir Klatil
  2. www.reptilerooms.comSections+index-req-viewarticle-artid-94-page-1.html
  3. www.geckoworld.netcare_r.ciliatus.htm
  4. www.kingsnake.comrockymountainRMHPagesRMHcrested.htm
  5. www.gexfiles.comcrestedcare.html

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2023-10-05 01:21