Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Anolis sagrei - anolis brązowy
Anolis sagrei - anolis brązowy
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Agama brodata
Agama brodata
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy

Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Fot. 1 Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Holaspis guentheri

Nazwa polska:

Jaszczurka tęczowa

Synonimy:

-

Wygląd:

Głowa trójkątna, szpiczasta. Kończyny mocne. Ogon stanowi nieco ponad połowę całkowitej długości ciała. Ciało jest grzbietobrzusznie spłaszczone. Łuski po bokach ciała są drobne, bezpośrednio na grzbiecie większe i biegną przez całą długość ciała (także na ogonie). Wzdłuż wierzchniej strony ciała ciągną się na przemian ułożone czarne i beżowe pasy. Dwa jasne, ułożone najwyżej pasy, w tylnej części ciała mogą przybierać barwę niebieską. Za częścią krzyżową łączą się w jedną, błękitną pręgę. Czarny pas biegnący wzdłuż kręgosłupa kończy się w miejscu łączenia się niebieskich pręg, a dzieli na dwa w okolicach szyi. 
Jaszczurki tęczowe są w stanie oddawać bardzo długie skoki pomiędzy drzewami, poruszają się wówczas lotem ślizgowym. Umożliwiają im to długie żebra połączone z odpowiednio zbudowanymi chrząstkami, dzięki którym jest w stanie zwiększać powierzchnię ciała. Czasami specyficzną budowę możemy zauważyć podczas wygrzewania się pod promiennikiem, gdy gad się "rozpłaszcza".

Osiąga 12-13 cm długości, ogon stanowi nieco ponad połowę całkowitej długości ciała.

Występowanie:

Występuje w zachodniej Afryce - Ghana, Nigeria, Kamerun, Gabon, Zair, Angola i Uganda.

Biotop:

Jaszczurka ta zamieszkuje tropikalne lasy, większość czasu spędza na drzewach, rzadko schodzi na ziemię.

Długość życia:

Żyją około 7 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Jaszczurka niezwykle płochliwa, nie do oswojenia. Przy każdej próbie uchwycenia ucieka i chowa się w kryjówkach. Nie należy ich łapać rękami ze względu na ich rozmiary (można im zrobić krzywdę) oraz dużą płochliwość, która może poskutkować utratą ogona (zjawisko autotomii, ogon później odrasta). Gdy nadejdzie konieczność przeniesienia jaszczurki, najlepiej zapędzić ją do pudełka lub innego pojemnika.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 25-30°C, w miejscu wygrzewania może przekraczać 40°C. W nocy temperatura pokojowa.

Wilgotność powietrza %:

70% ( wytrzymuje przesuszenia).

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12-14 godzin na dobę dobrej jakości światłem o dużym natężeniu. Stosujemy UVB 5%.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Karmimy wszelkiego rodzaju drobnymi owadami jak np. świerszcze, karaczany, mole woskowe (zarówno larwy jak i ćmy). W okresie wiosennym i letnim dietę uzupełniamy o plankton łąkowy, czyli koniki polne, motyle, ćmy, pająki i inne niewielkie stawonogi. Zwierzęta w grupie spokojnie potrafią sobie poradzić z dorosłymi świerszczami i inną stosunkowo dużą zdobyczą rozrywając ofiarę na części. Chętnie zjadane są mączniki, jednak nie podajemy ich zbyt często. Dobrze jeśli karmimy owadami, które potrafią się wspinać po pokrytych tłem ścianach.

Wielkość terrarium:

45x45x60 cm

Terrarium:

Minimalne wymiary terrarium dla haremu tych jaszczurek wynoszą 40x30x50cm (dł. x szer. x wys.), jednak im większe terrarium tym lepiej. Gady te są bardzo ruchliwe i każda dodatkowa przestrzeń będzie dla nich dużym udogodnieniem. Jak największa powierzchnia ścian powinna być pokryta odpowiednim tłem, najlepiej korkiem bądź korą, co będzie imitować ich naturalne środowisko życia, pnie drzew. Jaszczurki spędzają na nim większość czasu. Kolejnym istotnym elementem wystroju są kryjówki. Najlepiej jeśli znajdują się one dość wysoko, gdyż H. guentheri rzadko schodzi na ziemię. Świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie schronień bezpośrednio na ściankach (szczeliny utworzone przez wystający korek lub korę). Dobrym rozwiązaniem są także wydrążone gałęzie korkowca, które stanowią zarówno kryjówkę, jak i element do wspinaczki. W zbiorniku nie może zabraknąć także gałęzi i niedużych konarów. Podczas urządzania wnętrza musimy zachować umiar, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni pomiędzy gałęziami. Dobrym podłożem jest włókno kokosowe, które dobrze trzyma wilgoć. Wilgotność na odpowiednim poziomie są w stanie podtrzymywać także rośliny. Obsadzenie nimi terrarium ponadto stworzy większą ilość kryjówek oraz zdecydowanie poprawi jego walory wizualne. Spryskujemy codziennie.
Bardzo ważnym aspektem w hodowli H. guentheri jest dobre oświetlenie wnętrza, które możemy uzyskać dzięki świetlówkom lub dobrej jakości żarówkom. Jaszczurki tęczowe jako te o aktywności dziennej powinny mieć zapewniony dostęp do promieniowania Uvb, które mogą stanowić zamontowane wewnątrz specjalistyczne świetlówki lub świetlówki kompaktowe (nie należy ich mylić z żarówkami grzewczymi wydzielającymi jedynie promienie Uva).
Przed zasiedleniem terrarium należy je dokładnie obejrzeć, czy aby nie znajdują się w nim niewielkie otwory lub szpary, którymi zwierzęta mogłyby się wydostać z terrarium (np. pomiędzy przesuwanymi drzwiczkami). Jeśli tylko istnieje możliwość ucieczki, Holaspisy z pewnością ją wykorzystają.

Rozpoznawanie płci:

Płeć można rozpoznać już u podrostków. Samce mają grubsza nasadę ogona oraz pomarańczową stronę brzuszną.

Rozmnażanie:

Póki co zdecydowana większość oferowanych w sprzedaży osobników pochodzi z odłowu. Z każdym rokiem jednak coraz to większej ilości osób udaje się doprowadzić te jaszczurki do rozrodu. Zapewniając tym gadom spokój, dobre warunki oraz obfitość pokarmu możemy liczyć na sukces. Samice składają w podłożu bądź w szczelinach na ściance 1-2 jaja. Ich inkubacja może trwać 50-60 dni, wyklute młode mierzą 5cm.

Zimowanie:

Nie wymagane.

Opracowanie:

Opracował TomekM

Literatura:
"Encyklopedia współczesnych gadów i płazów" Piotr Sura
"Amatorska hodowla gadów" M. J. Gorazdowski M. Kaczorowski
"Encyklopedia zwierząt gady i płazy" praca zbiorowa pod redakcją Dr Harold D. Cogger oraz Dr Richard G. Zweifel

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-04 00:05