Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Gryllidae - świerszcze

Popularne gatunki świerszczy

Ogólnodostępnymi świerszczami hodowanymi jako zwierzęta karmowe są:

- Świerszcz domowy Acheta domestica

- Świerszcz śródziemnomorski Gryllus bimaculatus

- Świerszcz sawannowy Gryllus assimilis

- Świerszcz bananowy Gryllodes sigillatus

 

Pojemnik do hodowli świerszczy

Wystarczającym pojemnikiem dla około 200-300 dorosłych świerszczy będzie akwarium o podstawie dna 40x30cm. Należy jednak pamiętać, że im więcej świerszczy chcemy hodować, tym większe powinno być akwarium (w przeciwnym razie świerszcze mogą zacząć się nawzajem zjadać). Dno pojemnika najlepiej jest wyłożyć gazetami. Wewnątrz niego umieszczamy wytłoczki po jajach, pozwijane gazety i kulki z papieru, co znacznie zwiększy powierzchnię życiową owadów i zapewni im miejsca do schronienia się.

Akwarium najlepiej przykryć metalową siatką. Jeśli akwarium jest na tyle wysokie, że świerszcze nie będą w stanie doskoczyć do siatki, to mozemy ją zastąpić np. płachtą z drewnianej sklejki z wywierconymi otworami wentylacyjnymi. Jest to dużo prostsze do zastosowania i lepiej będzie trzymać ciepło. Całość ogrzewamy żarówką słabej mocy (15, 25W). Wewnątrz zbiornika powinna się znaleźć woda, którą świerszcze będą mogły pić (brak wody często powoduje zjawisko kanibalizmu). Z racji, że świerszcze często topią się nawet w niewielkiej ilości wody, nie możemy wstawić do akwarium miseczki z wodą. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest spodek (lub nakrętka od słoika) z piaskiem (żwirkiem lub wermikulitem), a nastepnie częściowo zalana wodą. Świerszcze wówczas będą mogły się napić wchodząc do miseczki, a jednocześnie nie będą mogły się utopić. Możemy również włożyć do akwarium nasączoną wodą gąbkę.

Temperatura dla świerszczy

Pojemnik ze świerszczami powinniśmy ogrzać do temperatury 25-30°C. Świerszcze domowe są w stanie przeżyć w temperaturze pokojowej (około 20°C), ale ich tempo wzrostu będzie bardzo powolne. Pozostałe trzy gatunki pochodzą z Afryki i w takiej temperaturze nie przeżyją.


żywienie świerszczy

Chcąc mieć zdrowe, duże i dobre jakościowo świerszcze powinniśmy karmić je urozmaiconym pokarmem. Powinniśmy podawać zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego:

- płatki owsiane,

- płatki kukurydziane,

- jabłko,

- sałata,

- marchew (poszatkowana),

- karma dla ryb,

- karma dla psów,

- inne owoce,

Owoce i inne ,,mokre" produkty powinniśmy wymieniać codziennie, aby nie dopuścić do ich zapleśnienia.

rozróżnianie płci świerszczy

Samice posiadają pokładełko (wygląda ono jak cienki patyczek umiejscowiony na końcu odwłoka). Pokładełko służy do składania jaj. Samce wydają głośne dzwięki.

Rozmnażanie świerszczy

Rozmnożenie świerszczy nie jest rzeczą trudną z uwagi na ich niskie wymagania, które bardzo łatwo spełnić - potrzebują do tego ciepła, pokarmu i miejsca do składania jaj.

Świerszcze możemy rozmnażać na dwa sposoby:

Sposób I - najbardziej efektywny: Chcąc rozmnażać świerszcze w ten sposób będą nam potrzebne dwa (a najlepiej trzy) akwaria. Pierwsze będzie miejscem w którym świerszcze będą się rozmnażać. Drugie będzie przeznaczone dla wylęgu i podrostków, a trzecie dla większych i dorosłych świerszczy przeznaczonych na skarmienie. Każde z trzech akwariów powinno być urządzone w sposób opisany w dziale ,,Pojemnik". Do akwarium w którym będziemy rozmnażać owady wstawiamy pojemnik do składania jaj: Do tego celu najlepiej nadaje się niewielki pojemniczek wypełniony 4 centymetrową warstwą wilgotnego torfu lub włókna kokosowego. Substrat nie może być zbyt wilgotny (jaja się uduszą), ani zbyt mokry, co spowoduje wysuszenie się jaj. Chcąc zapobiec wyjadaniu jaj przez dorosłe świerszcze, substrat w którym one są składane możemy przykryć metalową siatką (nie będzie ona przeszkadzać w składaniu jaj). Po upływie około tygodnia wstawiamy nowy pojemniczek, a stary z jajami przenosimy do drugiego akwarium, przeznaczonego dla wylęgu. Młode świerszcze wylęgają się po upływie około ?? tygodni od złożenia jaj (w dużej mierze zależy to od temperatury). Wylęg świerszcza świetnie wspina się po sylikonie, którym sklejone jest akwarium. Aby zapobiec ucieczce maluchów, w akwarium nr 2 należy wyciąć sylikon kilka centymetrów od góry. Gdy świerszcze trochę podrosną i osiągną 1-1.5 cm przenosimy je do trzeciego pojemnika. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie zjawiska kanibalizmu.

Sposób II - mniej efektywny: Do tego sposobu wystarczy jedno akwarium. Dno pojemnika wypełniamy wilgotnym włóknem kokosowym bądź torfem i cały czas dbamy aby podłoże nie przeschło. Jaja będą składane w podłożu i młode będą się wylęgać w tym samym pojemniku w którym są dorosłe świerszcze. Jaja i młode mogą być częściowo zjadane.

Data modyfikacji: 2020-10-14 05:27