Czy legwan zielony będzie tolerował psa lub kota?
Legwany, mimo, ze nie maja w naturze drapieżników takich jak psy czy koty, to przeważnie nie darzą ich sympatia. Im większy jest pies i im bardziej mały legwan, jest większa możliwość zranienia zielonego malca. Przejmujący stres, któremu mogą być poddane w kontaktach z psem czy ciekawskim kotem może doprowadzić nawet do śmierci legwana. Jednakże w naturalnym środowisku legwana, występują dzikie kotowate i legwany są przyzwyczajone do nich i potrafią radzić sobie z ich napastliwością. Koty maja respekt przed legwanami, gdyż wystarczy jedno uderzenie mocnym ogonem, co nie należy do przyjemnych doświadczeń. Nękanie młodych legwanów zarówno przez koty, psy jak i małe dzieci prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu jaszczurki. Legwan traci apetyt, jego skóra ciemnieje, waga się zmniejsza oraz staje się bardziej płochliwy. Dlatego tez należy przeanalizować środowisko bytowania legwana, jego naturalnych wrogów i gatunki obojętne, sposoby żywienia, by móc zapewnić mu podobne warunki w jego nowym – domowym środowisku.
Nie można jednak wszystkiego generalizować. Jest wiele przypadków, gdzie legwany żyją w zgodzie z psami czy kotami, ale należy pamiętać by kontakty tych zwierząt nadzorować, gdyż mogą się skończyć tragicznie.
Kontakt z małymi ptakami nie jest zabroniony. Zwierzęta te nie wchodzą sobie w drogę i mogą żyć obok siebie bez stresu.
Gryzonie tez powinny być pod kontrola w kontaktach z legwanami, gdyż mogą je uszkodzić gryząc łapy lub ogon.
Zdecydowanie powinno się unikać kontaktów legwanów z fretkami. Są to bardzo zwinne i drapieżne zwierzęta i nie jest wskazane, by przebywały razem kiedykolwiek.
Opracowała Celtic