Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Physignathus cocincinus - agama błotna
Physignathus cocincinus - agama błotna
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy

Crotaphytus collaris - legwan obrożny*

Polecany dla początkujących

Crotaphytus collaris był dawniej uznawany za przedstawiciela legwanów (Iguanidae), przez co gatunek ten jest dalej często określany jako legwan obrożny. Nazwa ta jest jednak już nieaktualna, ponieważ po podziale rodziny Iguanidae na kilka mniejszych rodzin, Crotaphytus collaris razem z kilkoma blisko spokrewnionymi gatunkami został umieszczony w oddzielnej rodzinie Crotaphytidae określanej czasem jako jaszczurki lamparcie. W skład tej niewielkiej, północnoamerykańskiej rodziny poza Crotaphytus collaris wchodzi kilka innych gatunków z rodzaju Crotaphytus oraz 3 z rodzaju Gambelia.

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Fot. 1 Crotaphytus collaris - legwan obrożny*


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Crotaphytus collaris

Nazwa polska:

Legwan obrożny* [* bywa błędnie nazywany w języku polskim legwanem obrożnym lub legwanikiem obrożnym, nie są właściwe gdyż nie należy do rodziny legwanowatych (Iguanidae)]

Nazwa niemiecka:

Der Halsbandleguan

Nazwa czeska:

Leguán obojkový

Nazwa angielska:

The Collared Lizard, The Oklahoma Collared Lizard

Synonimy:

-

Wygląd:

Crotaphytus collaris to jaszczurka osiągająca 20-35 cm (bez ogona 9-14 cm) zależnie od podgatunku. Prócz wielkości podgatunki różnią się od siebie ubarwieniem podstawowym w którym przeważa: zielony, niebieski, szary, żółty lub brązowy. Na całym ciele znajdują się białe plamki, a na szyi występują dwie charakterystyczne czarne obroże o białych obwódkach. To właśnie od tych obroży pochodzi nazwa tego gatunku. Spód jaszczurki jest jasny (biały lub żółtawy). Crotaphytus collaris ma dużą głowę o mocnych szczękach, dobrze umięśnione nogi i dość masywny długi ogon.

Podgatunki:

  1. Crotaphytus collaris auriceps FITCH & TANNER 1951
  2. Crotaphytus collaris collaris (SAY 1823)
  3. Crotaphytus collaris baileyi STEJNEGER 1890
  4. Crotaphytus collaris fuscus INGRAM & TANNER 1971
  5. Crotaphytus collaris melanomaculatus AXTELL & WEBB 1995

źródło reptile-database.org

Występowanie:

Obszar występowania tej jaszczurki obejmuje południowo - wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych oraz północny Meksyk.

Biotop:

Crotaphytus collaris preferuje suche, skaliste tereny oraz suchsze partie lasów. Największa aktywność jaszczurki przypada o zmierzchu i o świcie. Na wolności jaszczurka żywi się przede wszystkim dużymi owadami, gryzoniami, a czasem nawet zjada inne jaszczurki wielkością porównywalne ze sobą. Zwierze potrafi bardzo szybko biegać na tylnich kończynach utrzymując przy tym równowagę swoim długim i dość masywnym ogonem. Jeżeli nie ma możliwości ucieczki, potrafi bardzo boleśnie ugryźć. Jaszczurka ta uwielbia godzinami wygrzewać się na słońcu.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Crotaphytus collaris jest jaszczurką bardzo płochliwą. W sytuacjach zagrożenia zrywa się w szaleńczy bieg. Potrafi bardzo dotkliwie ugryźć swojego właściciela, dlatego też nie należy bez potrzeby jej stresować. Dorosłe osobniki nie powinny być oswajane, gdyż przyniesie to więcej stresu jaszczurce i samemu hodowcy niż pożytku. W jednym terrarium może znaleźć się tylko jeden samiec. Crotaphytus collaris nie łączymy z żadnym innym gatunkiem, gdyż spowoduje to stres i doprowadzi do walk między nimi. Mniejsze jaszczurki mogą bez problemu zostać zjedzone przez Crotaphytus collaris. Również same Crotaphytus collaris powinny być podobnej wielkości. Jaszczurki te powinno się trzymać parami. Samiec zwykle kopuluje tylko z jedna samicą.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

30-35°C w dzień, w nocy 17-20°C.

Wilgotność powietrza %:

Około 60%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12-13 godzin na dobę. Stosujemy UVB 8%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Żywienie:

Podstawowym pokarmem jaszczurki powinny być: szarańcza, pasikoniki, duże świerszcze, różne gatunki karaczanów, oraz podawany raz na dwa tygodnie mysi noworodek. Dietę należy uzupełniać o: ćmy, motyle, nieowłosione gąsienice, ślimaki skorupowe, dżdżownice (2- 3 dni przed podaniem trzymane w pojemniku z jabłkiem), oraz (raczej rzadko) mączniki i drewnojady. Oprócz tego co jakiś czas dietę należy urozmaicać o zieleninę. Możemy podawać owoce (np.: banan, jabłko, maliny), a także liście (np.: mlecz, babka). Oczywiście wszystkie podawane owoce muszą być dojrzałe, dokładnie umyte i obrane ze skórki, a liście zbierane z terenów nie zanieczyszczonych. Dorosłe osobniki karmimy co 2- 3 dni, młode codziennie. Co 2- 3 dni pokarm uzupełniamy z o witaminy i wapń (najlepiej sepie) w stosunku 1:3 (witaminy : wapń). By jaszczurka przyswoiła wapń niezbędne są promienie UVB 8%.

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Terrarium:

Jaszczurki te najlepiej trzymać w parach. Minimalne terrarium dla pary to 100cm x 50cm x 50cm, a dla jednego osobnika 80cm x 50cm x 50cm (dł. szer. wys.). Crotaphytus collaris wymaga dość wysokiej temperatury 30-35°C w dzień, jednak w nocy może ona spadać do ok. 17-20°C.

Do ogrzania terrarium używamy promienników i ogrzewanego (np. mata grzewcza, dobrze zabezpieczony kabel grzewczy) piaszczystego podłoża. Miejscami temperatura może dochodzić do 45°C, jednak nie przesadzajmy z nią i ściśle ją kontrolujmy. Wilgotność w terrarium powinna wynosić ok. 60%. Codziennie rano musimy zraszać terrarium, ale poza tym umieszczamy w nim niewielką miseczkę. Prócz zwykłych promienników w terrarium musi znajdować się źródło promieni UVB 8%, które jest warunkiem prawidłowego przyswojenia wapnia. Jeśli jest to świetlówka, należy ją zawiesić nie dalej niż 30cm od jaszczurki. W terrarium umieszczamy wiele kamieni, które będą służyć jako miejsce do wygrzewania się, a odpowiednio ułożone będą tworzyć kamienne (stabilne) kryjówki (przynajmniej jedna kryjówka dla jednego osobnika). Oprócz tego możemy umieścić kilka grubszych gałęzi do wspinaczki. Rolę wspinaczkową muszą pełnić również boczne ściany (korek, łupki skał itp.). Jest to bardzo ważne, gdyż zwiększa to powierzchnię po której może poruszać się jaszczurka. Wnętrze możemy ożywić umieszczając rośliny preferujące tak wysoką temperaturę. Mogą to być: sukulenty, lub kaktusy mające włosowate kolce. Urządzając wnętrze terrarium nie możemy go zagracać. Wszystkie kamienie i gałęzie muszą być ułożone w taki sposób by zapewnić jaszczurkom miejsce do biegania, najprościej mówiąc należy zachować w terrarium przestrzeń.

Rozpoznawanie płci:

Rozróżnienie płci u dorosłych osobników nie powinno sprawić większych problemów. Samiec jest większy, bardziej masywny niż samica i posiada o wiele większą od niej głowę. Ponadto jak u wszystkich samców jaszczurek, nasada ogona jest poszerzona i znajdują się na niej dwie wypukłości (hemipenisy), a na udach widnieją dużo większe niż u samic pory udowe. Jego ubarwienie jest bardziej jaskrawe, a u dorosłych samców podgardle przybiera kolor niebieskozielony lub pomarańczowy. Samice w ciąży wyróżniają się pomarańczowymi plamkami na ciele i pasami na szyi.

Rozmnażanie:

Crotaphytus collaris bardzo rzadko rozmnażają się w terrarium. Wiele zależy od samych osobników, a właściwie, od pary, gdyż jak już wcześniej wspominałem samiec kopuluje z jedną samicą - z tą z którą jest najbardziej związany, a samica toleruje tylko jednego samca. Po rozdzieleniu pary Crotaphytus collaris zwykle już nigdy się nie rozmnażają. Warto jednak próbować.

Niezbędne będzie stymulowanie okresu godowego. Jaszczurki zimujemy przez 7-8 tygodni (przedtem stopniowo obniżając temperaturę) w okresie marzec- kwiecień, w temperaturze ok. 15°C. Do zimowania wybieramy tylko dorosłe, zdrowe i silne osobniki. Okres godowy trwa od kwietnia do czerwca. Jaszczurki powinny podjąć aktywność płciową w ciągu dwóch tygodni od przywrócenia normalnych warunków w terrarium. Ciężarne samice charakteryzują się czerwonym ubarwieniem po bokach. Ciąża trwa ok. jednego miesiąca. Samica składa od 4 nawet do 20 (zwykle ok. 10) jaj kilka razy w ciągu lata. Jaja (bez obracania!) należy jak najszybciej przenieść do inkubatora. W temperaturze 30°C młode wylęgają się po ok. 50 dniach. Młode karmimy codziennie i chowamy w mniejszych terrariach niż ich rodzice. Nie należy zapominać o świetlówce UVB 8% oraz wapniu i witaminach (patrz żywienie).

Uwagi:

Jaszczurka bardzo płochliwa. W sytuacjach zagrożenia potrafi bardzo szybko uciekać, ale nie zawaha się mocno ugryźć. Crotaphytus collaris trzymamy parami.

Crotaphytus collaris jest jaszczurką dość trudno dostępną. Ponadto osobniki dostępne w sprzedaży są często importowane z przyrody, a co za tym idzie są nosicielami pasożytów, dlatego konieczne jest badanie kału, a w razie potrzeby odrobaczanie. Najlepiej nabywać jaszczurki w dobrych sklepach o profilu terrarystycznym, mających dobre opinie, lub na giełdach. Dorosłe osobniki kosztują od 150zł do 250zł. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na aktywność jaszczurki, apetyt, oraz wygląd: kończyny nie mogą być pokrzywione, zwierze stoi na wyprostowanych łapach, oczy muszą być czyste i nie napuchnięte, okolice nozdrzy są czyste, na skórze nie ma blizn, nie ma śluzu w jamie gębowej i nosie. Ogólnie jaszczurka musi wyglądać na zdrową i pełną życia.

Opracowanie:

Opracował jaszczur, systematyka- tokaga

Źródła:

" Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins

"Amatorska hodowla gadów" M.J. Gorazdowski M. Kaczorowski

"Zwierzęta w terrarium" Siegfried Schmitz - doœwiadczenia innych hodowców.

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

  • Podgatunki: 

    • P. centralis (La Greca, 1954) 

    • P. virescens (Serville, 1839)




  • Występowanie: 

      Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej



  • Wielkość: 

    • Samiec: 2-2,5cm 

    • Samica: 3cm 


  • Długość życia/liczba wylinek: 

    • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

      Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 11:09