Budowa terrarium z OSB
Samodzielne złożenie terrarium z płyt OSB jest bardzo proste (wszystkich do tego zachęcam, chyba ze ktoś nie ma czasu i chęci) i wymaga jedynie posiadania podstawowych narzędzi takich jak wiertarka i śrubokręt :) Cala sztukę należy zacząć od zakupienia materiału. Ja kupuje płyty w OBI ponieważ cena mi odpowiada, oraz ze względu ze na miejscu jest możliwość docięcia.
Przed zakupem, należy wszystko dokładnie rozrysować, oraz umiejętnie zagospodarować cala powierzchnie płyty. Np. w OBI jest możliwość jedynie zakupienia całej płyty o wymiarach 225cm x 125cm. Przy rozrysowaniu należy pamiętać o tym ze płyta ma również swoja grubość (ja kupuje płytę o grubości 10mm, ponieważ jest wystarczając na terraria takiej wielkości jakie robię) i niektóre wymierny musza być krótsze o grubość płyty.Np. tył musi być krótszy o dwie grubości, lub boki musza być krótsze o jedna długość w zależności od konstrukcji terrarium.
UWAGA!! Przy obliczaniu wymiarów poszczególnych elementów należy pamiętać o wentylacji!!
Żeby całość była stabilna, oraz nie rozlatywała się podczas przenoszenia, boczne ścianki oraz ścianka tylna MUSI stać na spodzie terrarium. Sufit musi być takiej samej wielkości jak spod, ewentualnie można odjąć na umieszczenie wentylacji (napisałem ewentualnie, choć wentylacja jest obowiązkowa, jednak można ja umieścić również w ściance bocznej).
Żeby wszystko trzymało się kupy do klejenia nie będzie potrzebny jedynie klej lecz również wkręty do drewna. Ja używam kleju firmy Henkel o nazwie Ponal express klej do drewna szybkowiążący.
Ten klej nadaje się do tego celu bardzo dobrze z kilku względów. Po pierwsze jest całkowicie nieszkodliwy!! Po drugie nie jest bardzo drogi, oraz po zaschnięciu robi się bezbarwny i jest prawie ze bezwonny i to tuz po klejeniu!
Składanie zaczynamy od przyłożenia do siebie już dociętych płyt, żeby sprawdzić czy aby wszystko jest dobrze docięte (miąłem już sytuacje ze płyta była źle docięta i to nie z mojej winy, tylko pomyliła się osoba która docinała). Gdy wszystko pasuje zabieramy się za nałożenie warstwy kleju na brzegi płyt ścianek naszego terrarium. Zaczynamy od potanienia pionowo, do góry nogami jedn. z naszych bocznych ścianek. Na jej brzeg nakładamy warstwę kleju i przykładamy do tego podłogę. Po wyrównaniu brzegów nawiercamy małym wiertelkiem otwory, w które następnie wkręcimy wkręty. Żeby terrarium było solidne, ilość wkrętów przy jednej ściance nie może być mniejsza niz. 3-4. Wystarczy bardzo małe wiertełko, tylko żeby wkręt obrał dobry kurs i nie wkręcał się krzywo :) Otwór nie może być za duży żeby wkręt cos trzymał, a nie siedział tam tylko dla picu :)
Wiec mam już podłogę i boki terrarium. Całość należy przewrócić tak, aby stało już na swoim dnie :)
Teraz nakładamy warstwę kleju na brzegi tylnej ścianki i wsuwamy ja pomiędzy boczne ścianki (wersja dla tylnej ścianki w odjętymi dwoma grubościami płyty!). Nawiercamy otworki po bokach i wkręcamy wkręty. Następnie montujemy sufit terrarium, nakładając na górne brzegi bocznych ścianek klej i przykładając płytę, która ma służyć jako sufit. Nawiercamy otworki i wkręcamy wkręty (jakie to monotonne :). Po chwili (ok. 10min żeby klej zdążył cos załapać) przekręcamy terrarium do góry nogami i nawiercamy otwory na wkręty w podłogę oraz tył terrarium (one nie są konieczne, jednak terrarium zawsze będzie solidniejsze). Choć klej (np. w/w) wyschnie wcześniej, to warto jest odczekać te 12 godzin, zanim przystąpi się do następnych czynności.Żeby zakończyć budowę terrarium będziemy potrzebowali dodatkowych elementów.
Będą nimi m. in. blacha perforowana na wentylacje, prowadnice do szyb, szyby na drzwiczki, oraz szybka o długości terrarium minus dwie grubości płyty i wysokości ok. 10cm (według upodobań, niektórzy zamiast szybki stosują również płytę OSB, jednak jest to mało estetyczne). Dodatkowo będzie potrzebna jeszcze jedna szybka o tej samej długości, tylko ze o wysokości ok. 2cm.Dalej opisze dalsza budowę dla terrarium w którym wentylacja umieszczona jest z przodu na plask i drugim otworze na górze przy tylnej ściance.Do sklejenia wszystkich tych elementów będzie potrzebny silikon najlepiej bezbarwny, będzie estetyczniej.Zacząć należy od przyklejenia paska blachy perforowanej na górze terrarium. Cały ten pasek (z jednej strony) oraz brzegi płyt należy odtłuścić; najlepiej spirytusem :)
UWAGA! Jeśli blacha będzie z aluminium, należy ja tylko przetrzeć, nie szorować, ponieważ można to robić w nieskończoność, a na szmatce nadal będzie brud, ponieważ aluminium w reakcji ze spirytusem będzie się utleniał!!Najlepiej nałożyć silikon za pomocą pistoletu na brzegi płyt i przyłożyć blachę, a następnie przyłożyć cos ciężkiego, żeby dobrze się trzymała.
UWAGA! Każdy kolejny element przed nałożeniem silikonu należy odtłuścić!Następnie należy przykleić w/w pasek szkła o wysokości ok. 10cm (w zależności na jakiej wysokości chcemy, żeby znajdowała się wentylacja)Należy go przymocować z przodu, jednak wewnątrz terrarium w odległości takiej, jakiem szerokość będzie miała blacha, która posłuży za wentylacje.Następnie do brzegu tej szybki (najlepiej, żeby szybka ta miała grubość conajmniej 6mm) należy nałożyć silikon i przykleić blachę wentylacyjna, tak żeby to co zostaje wystawał do zewnątrz terrarium. Następnie należy wziąć ten niższy paseczek szyby, na jego brzegi nałożyć silikon (na boczne oraz górny) i przykleić go od spodu do paska blachy wentylacyjnej i do bocznych ścianek. Teraz można zabrać się do przyklejenia górnej prowadnicy do drzwi (dolna można przykleić dopiero gdy wyschnie silikon, lub po prostu wcześniej przykleić ja do paska blachy wentylacyjnej), na która nakładamy silikon i np. za pomocą zacisków stolarskich przymocować do samego brzegu sufitu terrarium.
UWAGA! Prowadnice posiadają góry, oraz dolny profil! Wbrew pozorom, przyklejenie odpowiednio profili jest bardzo istotne, bo gdy pomylimy górny profil z dolnym, to drzwiczki terrarium będę po prostu wypadać! Należy zatem zwrócić na to szczególna uwagę! Górny profil zawsze jest wyższy!Po odczekaniu kolejnych 12 godzin aż silikon zaschnie i wywietrzeje, do terrarium należy wstawić drzwiczki! :)Ale to jeszcze nie koniec! Terrarium należy zabezpieczyć przed wilgocią!Można to zrobić lakierując płyty terrarium jeszcze przed złożeniem, albo już po skończonej robocie :)Z własnego doświadczenia wiem, ze wystarczy jedynie zabezpieczyć podłogę w terrarium oraz malutki paseczek bocznych ścian od lodu, do poziomu dokąd będzie podłoże.Wbrew pozorom, zabezpieczenie podłogi terrarium przed wilgocią nie jest wcale takie trudne. Ja stosuje inna metodę niz. lakierowanie i zdaje to egzamin w 210%! Na spod oraz kawałeczek boków naklejam folie samoprzylepna, która jest baaaardzo tania.Teraz mała rada, dla naklejających folie :)Gdy powstaną pęcherze powietrza, takowy wystarczy jedynie przebić igła i docisnąć, w ten sposób bardzo łatwo się go pozbyć, choć właściwie w niczym on nie będzie przeszkadzał, tak wiec śmiało można go zostawić w spokoju :)To już chyba koniec :) Gdyby ktoś miął jakieś pytania odnośnie budowy terrarium z OSB lub szkła to proszę śmiało pisać na gg 1433812.Pozdrawiam i życzę miłego i udanego składania terrarium :)
Opracowanie qwer